Po roce a půl hledání, přesvědčování, shánění a obrovského nadšení pro myšlenku podpořit finančně šest dětí se závažným zdravotním postižením, uzavřel ve středu v podvečer spolek Šumava na nohou svůj první projekt.


V sále Městského kulturního střediska ve Vimperku se sešli nejen členové spolku, zástupci sponzorů a příznivců, ale především šest rodin, pro které se podařilo sehnat prostřednictvím veřejné sbírky, koncertů a dalších příspěvků bezmála tři sta tisíc korun.

Celá částka byla nakonec rovným dílem rozdělena mezi všech šest dětí. Každému z nich pomůže podle jejich potřeb. Rodiče tak nedostanou peníze, jak se říká, na ruku, ale přímo konkrétní věci a pomůcky, které zlepší kvalitu života jejich dětí a rodičům pomohou při péči o ně. A tak to někomu umožní s rodinou strávit měsíc v Jánských Lázních, jinému vybrané peníze pomohou s nákupem nového lůžka, invalidního vozíku, fixačního systému pro domov i auto, ale například i s nákupem hygienických pomůcek.


„Z mého pohledu skutečně není až takový rozdíl, jestli dostaneme peníze, nebo místo nich to, co potřebujeme. Peníze bychom stejně využili na koupi něčeho, co nám pomůže a co Jonáš potřebuje. Pro mne byl tenhle způsob lepší v tom, že jsem nemusela nikam jezdit, nemusela jsem se starat já, přivezli mi to až domů," řekla Veronika Plechatá, maminka Jonáše z Kašperských Hor.


Pro ni byl středeční večer první příležitostí setkat se s ostatními rodinami. A nezůstalo jen u formálního setkání. Byla to i příležitost k předání zkušeností. „Jednoznačně ano, zrovna teď jsme tu s jednou maminkou mluvili, tedy spíše já jsem tak trochu vyzvídal, protože oblast sociálních dávek, nároků a postupů jednotlivých úřadů může být odlišná. Ukazuje se, že trochu jinak to je v Jihočeském a jinak v Plzeňském kraji," poznamenal Jiří Vacek, tatínek Lucky.


Setkávat se v budoucnu některé maminky chtějí dál. Už i proto, že se znají z dřívějška. „Naše děti spolu navštěvovaly stejnou školu, takže se známe. S některými ano, voláme si, občas si poradíme a předáme zkušenosti, nebo si prostě jen popovídáme, co se kde děje," říká maminka Báry z Borových Lad Andrea Balíková.


Slavnostní večer obohatilo i hudební vystoupení. Operní árie zazněly v podání Ani Vardanyan a Milana Sečanského za klavírního doprovodu Jana Tláskala. Všichni podpořili projekt Šumava na nohou i tím, že se za svá vystoupení v rámci slavnostního večera vzdali svých honorářů.

„Děkuji všem za jejich otevřená srdce i za to, že se Šumava na nohou snad pro některé z nich stala srdeční záležitostí. Doufám, že se na řadu lidí budeme moci v příštím roce opět obrátit, a to nejen po finanční stránce, ale i pro podporu skvělých lidí, se kterými jsme se setkali," poděkovala za Šumavu na nohou Monika Kotherová.

Komu a na co jste také vy přispěli?

Pavlík trpí od dětství mozkovou obrnou. Výtěžek sbírky a koncertu mu umožní měsíční pobyt v lázních v doprovodu maminky a své sestry. Pobyt v lázních mu má pomoci ke zlepšení motoriky. O využití zbylých prostředků se bude Šumava na nohou domlouvat s maminkou.


Lucka potřebuje vzhledem ke svému typu postižení neustále sedět a být zafixována. Šumava na nohou jí z prostředků sbírky a koncertu přispívá na domácí fixační systém, který usnadní rodičům domácí péči. Z peněz, které zbudou, se uvažuje o doplatku na pořízení fixačního systému do auta, aby se mohla Lucka lépe přesouvat k lékaři a na výlety s rodinou.


Baruška potřebuje hygienické pomůcky. Podařilo se dohodnout navýšení množství, než jaké dostává od zdravotní pojišťovny nyní, společnost Tena poskytla zdarma dalších 120 balení a na dalších 28 měsíců bude nákup hygienických pomůcek zajišťovat výtěžek sbírky a koncertu. Mimo to Šumava na nohou pořídila Barušce přistýlkové matrace, sedačku a stolek pod počítač.


Bára od dětství trpí mimo jiné i na epileptické záchvaty, které má především v noci. Pro ni je těžké situaci zvládnout, proto jí sbírka a výtěžek z koncertu pomůže k zakoupení kvalitní vyvýšeného lůžka s polohovacím roštem, matrací a lůžkovinami.


Tomášek jako malý prodělal dětskou mozkovou obrnu. Sice se nemůže sám pohybovat, nicméně skvěle zvládá invalidní vozík. Z toho ale již vyrostl, proto mu Šumava na nohou přispěla na pořízení nového vozíku. Kromě toho dostane také tablet, který mu pomůže v dalším celkovém rozvoji i ve zlepšení jemné motoriky.


Jonášek prodělal v dětství těžkou mozkovou příhodu, po které se nemůže pohybovat. Pokud s ním chce maminka jet na procházku, musí mít speciální kočárek. Ten sice má, ale i on z něho již vyrostl, takže dostane nový. Vzhledem k tomu, že se jedná o výstavní model, byl firmou poskytnut se slevou a díky tomu bylo možné zakoupit ještě odpružení a termopytel na zimu, aby ani v zimním období nemusel být jen doma.