Piglík, Piglinka, Anička, Berka, Kačkačka, Zajda, Vejrek, Pejrek, Kňourek – to je jen část z rozsáhlé rodiny Mária Kuřátka z Prachatic. Přesněji řečeno z jeho plyšové rodiny. Plyšáci jsou totiž jeho celoživotní vášní.

„Máme už velké děti, a tak plyšáky beru jako svoje vlastní potomky. Vozím je na výlety. Samozřejmě nejčastěji na moji milovanou Šumavu. Ukazuji jim cestu vlakem z okénka. Dávám jim najíst. Starám se o ně jako o vlastní děti," vypráví s širokým úsměvem. Ti co ho neznají, trochu kroutí hlavou. Ti, kteří vědí, už se nediví. „Znají mou trochu nezvyklou plyšovou rodinu," doplnil Márius Kuřátko.

Když Správa NP a CHKO Šumava začala prodávat na informačních střediscích 13 druhů originálních plyšáků, hned věděl, že se jeho rodina opět rozroste. Jel jsem si plyšáka vybrat přímo do Vimperka.

„Když jsem uviděl opuštěného rysa, musel jsem ho mít. Hned jsme mu s manželkou dali jméno Rysíček," popisuje 39letý Kuřátko. Mezi jeho další koníčky patří geocaching, bývala to jízda na motorce. „A hlavně Šumava. Do lesa jezdíme s plyšáky každé volné odpoledne," vyprávěl.
Správa NP a CHKO Šumava začala originální plyšové hračky prodávat na svých informačních střediscích a na e-shopu loni na podzim. Téměř okamžitě se staly hitem a od té doby se jich prodaly tisíce kusů. „Hned bylo znát, že takový artikl na našich informačních střediscích dlouhá léta chyběl. Úplně maximální zájem byl samozřejmě před Vánocemi," uvedl Pavel Pechoušek, tiskový mluvčí Správy NP a CHKO Šumava.
Turisté, kteří na Šumavu jezdí, si tu začali své plyšáky i fotografovat. Správa šumavského parku založila facebookový profil – plyšáci na Šumavě, kam lidé své snímky zasílají. Správa parku vyhlásila soutěž o nejhezčí snímek s šumavským plyšákem. Na profilu se během dvou měsíců objevilo na 150 snímků.

Odborná porota složená z pracovníků parku vybrala snímky pana Kuřátka z Prachatic.

„Snímky pana Kuřátka neměly úplně nejvyšší fotografickou hodnotu. Určitě by se mezi soutěžícími našly vyvedenější. Ale on si určitě zaslouží nejvyšší známky za osobní oddanost a zápal pro všechno plyšové. Pokud se s ním poznáte osobně, je umělecký dojem z jeho snímků o maximální možnou míru vyšší," vysvětlil Pavel Pechoušek.

Vítěz dostane od Správy šumavského parku plyšáka dle vlastního výběru. Pan Kuřátko si zvolil velkého plyšového jezevce. „Dám ho jako dárek manželce. Bude mít obrovskou radost," řekl zapáleně Márius Kuřátko.

Vedení Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava navíc rozhodlo, že si zisk, který plyne z prodeje tak velkého množství plyšových hraček, nenechá pro sebe, ale udělá radost těm nejpotřebnějším. A tak plyšové hračky ze Šumavy poputují nemocným dětem v pražské motolské nemocnici. V úterý je tam povezou zaměstnanci Správy NP a CHKO Šumava. Dětem je dají během zábavného programu, který pro děti připravili společně s Filipem Cílem a Tomášem Kůgelem – oba moderátoři ze Studia Kamarád.

„Plyšáci udělají dětem tu největší radost. Jsou to ty nejroztomilejší hračky. Jsme rádi, že se i takové suvenýry prodávají na informačních střediscích národních parků," uzavřel  Tomáš Kůgel.