Sérii celodenních autobusových výletů s průvodcem pro seniory a osoby se sníženou mobilitou pořádá Národní park Šumava společně s ČSAD autobusy Plzeň již 23 let. Díky nim se mohou méně pohybliví starší občané dostat do podmanivých míst jedinečné krajiny a divoké přírody Šumavy, kam se nedá, a v některých případech ani nesmí, zajet autem.

Loni byla kvůli koronaviru jarní část tohoto oblíbeného programu zcela zrušena, podzimní část pak byla předčasně ukončena. Letos byla předčasně ukončena i jarní část. Příští týden startuje letošní podzimní část. Autobusové zájezdy do malebných zákoutí přírody Národního parku Šumava začínají ve středu 1. září a potrvají do 28. října, celkem se pojede 26 termínů.

Natáčení seriálu Policie Modrava na služebně v Kašperských Horách
Služebnu obsadila Policie Modrava. Herci to měli v náročných podmínkách těžké

Speciálně vypravované autobusy pojedou vždy v úterý, ve středu a ve čtvrtek. Jezdit se bude po stejných trasách a místech jako loni a letos na jaře, protože sezona byla díky koronaviru velmi omezená. Účastníci celodenních výletů navštíví například kostely v Dobré Vodě a Hůrkách, jezero Laka, Enviromentální středisko Špičák, Pancíř s rozhlednou, bývalý Starý Brunst nebo meandry Křemelné a bývalou vesnici Zhůří u Kepel. Dopravce Z-Group bus a.s., ČSAD autobusy Plzeň si však přichystal řadu inovací, novinkou jsou třeba nová nástupní místa.

„O Dostupnou Šumavu je každý rok obrovský zájem. Loni a letos na jaře byl projekt podstatně omezen kvůli koronaviru. Díky příznivým protiepidemickým opatřením už můžeme konečně zase vyjet. Pro letošní podzim jsme přichystali několik inovací, jednou z nich jsou nová nástupní místa v Plzeňském i Jihočeském kraji,“ sdělil ředitel divize ČSAD autobusy Plzeň autobusového dopravce Z-Group bus Václav Königsmark. V úterý a ve čtvrtek je možné zahájit zájezd v Plzni, Přešticích, Klatovech, Kolinci či Sušici. Ve středu pak již v Nepomuku, Horažďovicích, Strakonicích nebo Vimperku.

Země živitelka 2021 v Českých Budějovicích začala.
Země živitelka začala. Kdo vyrazí, neprohloupí

Cena zájezdu činí 350 až 500 Kč za osobu v závislosti na nástupním místě. Cena zahrnuje dopravu a odborného průvodce šumavským prostředím. Kapacita je omezena, v autobuse je 33 míst. Celodenní výlety jsou zajišťovány moderními klimatizovanými autobusy. V případě poptávky ze strany cestujících na přepravu elektrického vozíku nasadí ČSAD autobusy Plzeň nízkopodlažní autobus s potřebnou kapacitou. Rezervovat si místo je možné každý pracovní den v době mezi 8. a 14. hodinou na telefonním čísle 602 533 691.

Doprava a průběh oblíbených celodenních zájezdů budou zajišťovány vždy dle platných vládních opatření proti šíření koronaviru. Bude tedy třeba dodržovat především vhodné zakrytí obličeje ve společnosti více osob, nebo prokázat bezinfekčnost ve vnitřních prostorách (pravidla platná pro galerie, muzea atd.).

Miroslav Slaný, tiskový mluvčí Z-Group bus a.s.