V současnosti se celkové roční srážky pohybují přibližně na třetině ročního úhrnu, a to by mělo nastat teoreticky celkově sušší roční období. Už nyní ale Blanicí protéká minimální množství vody a v posledních dnech přítok do husinecké přehrady opět klesl.


Z důvodu dodržení manipulačního řádu proto museli v pátek vodohospodáři ubrat na odtoku z husinecké přehrady. „Vlivem minimálního přítoku jsme šli s hladinou v nádrži níž o přibližně tři metry pod dispečerskou hladinu. Museli jsme z minimálního nadlepšeného odtoku 650 litrů za sekundu klesnout až na 400 litrů. Pokles hladiny v nádrži jsme sice pozastavili, ale ani tak to není ideální stav,"uvedl Petr Hovorka, dispečer Povodí Vltava, závod Horní Vltava.
O snížení množství vody vypouštěné z přehradní nádrže Povodí Vltavy informovalo všechny organizace, kterých se toto opatření dotkne. „Prozatím nemáme zpětnou vazbu, že by někde došlo k mimořádným situacím vzhledem k menšímu množství vody," potvrdil Petr Hovorka.


Sledování stavu vody v Blanici se stalo v posledních dnech pravidelným rituálem i pro starostku města Husinec Ludmilu Pánkovou. „Chodím se dívat pravidelně na nátok a je to zoufalý pohled. Máme navíc čistírnu odpadních vod v přestavbě, takže jakmile z přehrady snížili odtok, museli jsme přestat vypouštět do Blanice odpadní vody. Pro nás je to teď hodně složitá situace a čekáme každý den, jestli se situace zlepší," říká starostka.


Ze stavu vody v Blanici začíná mít obavy, stejně jako z možnosti, že by trvalo suché období další týdny. „Mám skutečně obavy, abychom to stihli, ale čekat s rekonstrukcí už nebylo možné. Výjimky máme jen do konce letošního roku. Navíc Povodí Vltavy plánuje na příští rok práce na husinecké přehradě, které si vyžádají další snížení odtoku, takže musíme být připraveni. Je škoda, že se nepotkalo počasí se záměry vodohospodářů na husinecké přehradě v příštím roce," posteskla si.


Ani nižší odtok z přehrady zatím zásadně nepocítili husinečtí rybáři. „Zatím se to na sádkách neprojevilo. Sice teče z přehrady vody méně, ale tím se snížil i průtok do Šebelů rybníka a na elektrárnu, která je odstavená. Tím pádem vody, která by tekla přes rybník, teče přes sádky, takže my jsme na tom relativně stejně," uvedl Milan Sucharda, hospodář místní rybářské organizace Husinec. Všeobecně nedostatek vody hlavně na rybnících je sice znát, ty, které spravuje rybářská organizace v Husinci, to ještě výrazněji nepocítily. „Zatím jsme nemuseli přistoupit ani k opatřením na okysličování našich dvou rybníků, které mají nějaký alespoň nějaký přítok z potoků," dodal.


Horší než nedostatek vody jsou podle Milana Suchardy vysoké teploty. „Snad by se i to mělo za několik dnů zlepšit. V polovině srpna už jsme měli teplotu vody na sádkách dvacet tři stupňů, být to ještě o pár stupňů víc, bylo by to už pro ryby neúnosné," doplnil.