Prachatičák Jiří Fuchs zase upozornil na rozházené reklamní cedule v zeleném prostranství u přechodu. „Jejich odstranění by možná místu také pomohlo,“ vyzval zastupitele.

Shodu našli prachatičtí zastupitelé v tom, že Malé náměstí je nejen dopravně komplikované místo a nějakou tu úpravu si zaslouží. Všichni také zvedli ruku pro návrh Jana Bauera, že radní nejprve předloží studii zastupitelům a ti následně rozhodnou, zda a jak pokračovat s projektem a následným stavebním povolením. To opoziční zastupitel prosadil až ve chvíli, kdy se diskutovalo o rozpočtových opatření a tedy uvolnění devíti set tisíc korun na zajištění studie, a to nejen pro Malé náměstí, ale také pro rekonstrukci letního kina a areálu zimních sportů.

Podle starosty Martina Malého je jednou z možností rozpracovat dále schéma, které existuje z roku 2005. O finanční stránce oprav zatím není rozhodnuto. Podle starosty cena vzejde z návrhu studie nebo přímo z projektové dokumentace podle rozsahu úprav. „Jak veliký bude rozsah, zase záleží na návrhu projektanta a naší dohodě,“ řekl Martin Malý.

Vedení města chce v současné chvíli zjistit možnosti, jak prostor, který je vstupní branou do historické části města, upravit, aby byl důstojný. „Šikovný projektant si s tím poradí,“ řekl Martin Malý. Jeho plán je takový, že v letošním roce se radnice postará o vypracování studie změny Malého náměstí do posledního detailu. „Pokusíme se také získat dotační peníze, ale to bez projektové dokumentace není možné,“ uvedl. Dodal, že o možných variantách chce vedení města diskutovat nejen se zastupiteli, ale také s obyvateli města. Základem všeho by měl být důraz na zklidnění dopravy, která Malému náměstí dominuje.

Ve hře jsou také změny parkování a zastávky pro autobusy. Robert Zeman zastupitelům navrhoval, aby se studií, jak změnit Malé náměstí, zabývali i studenti architektury. „Nemusíme do toho hned jít my sami,“ myslí si. Takové návrhy už existují, jeden z nich vypracovala architektka Veronika Kommová v roce 2012 ve své diplomové práci Prachatice – cesta k městu. Zároveň Robert Zeman opět poukázal na fakt, že městu chybí urbanistická komise, která by právě v tomto a i jiných případech byla potřeba.

Úprava prostoru Malého náměstí podle architekta Jakuba Nepustila z Prachatic ovlivní město na desítky let. „Jde o jeden z největších prostorů ve městě a na jeho úpravy by měla být vyhlášena architektonická soutěž,“ upozornil zastupitele hned při jednání.

„Slova pana starosty Malého, že šikovný projektant si s tím poradí, vyvolávají otázku, kdo a kým je za šikovného projektanta považován, kdo a jakým způsobem bude navrhovaná řešení hodnotit, jakým způsobem bude řešení prezentováno veřejnosti a v jakých fázích, jakým způsobem se bude moci veřejnost k návrhu vyjadřovat,“ napsal Jakub Nepustil v otevřeném dopise zastupitelům. Jeho celé znění najdete na⋌ Straně 8