Kolik členů má preventivní požární hlídka a jaké mají funkce?

Máme vždy tři členy. Naši činnost lze rozdělit právě do požární prevence a na jednání v případě požáru. Nejdůležitější je velitel, který kontroluje dodržování požárních řádů daných pracovišť, spolupracuje s vedoucím provozu a také odpovídá za celou činnost hlídky. V případě požáru řídí hasební zásah až do příjezdu požární jednotky a organizuje evakuaci osob a materiálu.

Setkal jste se již se skutečným požárem?

Je to tak tři až čtyři roky zpátky, na plese města, kdy odletěla větší jiskra z efektního kola připraveného ohňostroje. Vletěla do spáru balkonu, kde se přichytila. Barva ji následně rozžehnula. Avšak naštěstí jsme ho po celou dobu viděli, a proto jsme mohli ihned zakročit. Neštěstí tak bylo zažehnáno. S velkým rizikem jsem se setkal také při vystoupení zpěváka Dana Nekonečného, který rovněž používá celou řadu nejrůznějších efektů. Po celou dobu, co pracuji jako člen požární hlídky, jsem se naštěstí nesetkal s požárem. Riziko jeho vzniku je tu ale pořád, a proto musí být člověk neustále ve střehu.

Vzhledem k vaší dlouholeté praxi, používáte nějaké speciální metody?

Tak vedle hasičských přístrojů používáme například i PET lahve s napuštěnou vodou. Někdy je zbytečné použít přímo tyto přístroje, protože jejich uvedení do původního stavu je poměrně nákladné. Kolikrát stačí rizikové místo jen polít právě PET lahví s vodou. Samozřejmě v případě potřeby použijeme samotný hasicí přístroj.

Více v tištěném vydání ve čtvrtek 5. února 2009.