Tragická událost postihla Jihočeskou univerzitu. Student Přírodovědecké fakulty Pavel Pokluda náhle zahynul v pátek 27. ledna během terénního výzkumu na Papui-Nové Guinei. Spadl zde do rokle a na následky zranění zemřel

"Ztrácíme v něm nadšeného biologa, slibného mladého vědce a přátelského a inspirativního kolegu," vzpomínají lidé z fakulty.

Pokludovi bylo 26 let. Pocházel z Horního Újezdu u Litomyšle. Byl studentem Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity a zároveň zaměstnancem Entomologického ústavu. Jeho smrt zasáhla i rektora a biologa Libora Grubhoffera. "Jsem z toho velice smutný, je to veliká ztráta pro univerzitu i ústav. Pavel byl zanícený nadšenec, který se vydával do těchto exotických míst. Po letech, kdy podobné projekty děláme, je to pro nás obrovská rána," řekl.

Škola podle něj zřejmě přichystá společné rozloučení. Podrobnosti bude rektor projednávat s vedením fakulty v úterý. Záleží však také na tom, co si budou přát pozůstalí.

Studenti a vědci Jihočeské univerzity jezdí na Papuu-Novou Guineu již více než deset let. Mají zde základnu nedaleko přístavu Madang, kde zpracovávají vzorky hmyzu a rostlin. Zkoumají především housenky motýlů, mravence a dřevokazné brouky. Součástí papuánské mise je i vzdělávání domorodého obyvatelstva a ochrana přírody.