– v současné době je hotový projekt na šetření energií v městském krytém bazénu
– úspory energie budou spočívat v kogeneraci (výroba elektřiny a použití vedlejšího tepla k ohřevu vody), vyžívání solární energie i hlubinného vrtu
– o podobném řešení uvažuje město a Sportovní zařízení Prachatice i pro venkovní koupaliště
– v současné době se hledá dotace, protože investice by byly velmi nákladné a těžko návratné

„Je to hrůza, vůbec se v tom nedá koupat. I když svítí sluníčko a člověk se chce osvěžit, je to příliš. Ta voda je zkrátka studená, to je možná na přehradě teplejší,“ stěžoval si jeden z návštěvníků koupaliště, který si nepřál být jmenován. A není sám.
Studená voda v bazénu zkrátka vadí, stejně tak jako fakt, že v některé slunečné dny bývá zavřeno. Podle Jaroslava Černého, ředitele Městského sportovního zařízení, které má správu koupaliště na starost, jsou ale teploty v normálu. „Návštěvníci si musejí uvědomit, že nejsme termální lázně. Teploty za poslední dny, kdy bylo koupaliště otevřené, se pohybovaly kolem dvaadvaceti stupňů ve velkém bazénu, v tom menším byla voda potom ještě o dva stupně teplejší. Problém je v tom, že abychom zvýšili teplotu vody o jeden stupeň, museli bychom při současných cenách městského tepla protopit téměř dva a půl tisíce korun. A když je počasí nestálé, tak se nám to nevyplatí,“ vysvětlil Černý.

Podle ředitele Sportovního zařízení města Prachatice Jaroslava Černého je názor na teplotu vody, ale i počasí subjektivní. „A tak i když se někomu může zdát, že je den k návštěvě koupaliště jako stvořený, pro jiné to tak samozřejmé být nemusí,“ tvrdí.
I tak ale Černý přiznává, že zařízení musí šetřit. Stejně jako další příspěvkové organizace města totiž i sportovní zařízení mělo letos k dispozici méně peněz. Do budoucna se tedy Černý snaží zajistit, aby bylo zařízení vytápěno jinak než z městského tepla. Pro krytý bazén je například již zpracovaný projekt úspor energie, který počítá jednak s kogenerací, ale také s hlubinným vrtem či solárními panely, které budou ohřev vody zajišťovat.
„Na takový projekt ale nejsou peníze, protože jeho návratnost by byla příliš dlouhá. Projekt je ale zpracovaný a doufáme, že se nám podaří sehnat nějakou dotaci. A něco podobného bychom si představovali i pro koupaliště Hulák,“ přiblížil svou vizi Černý.
Místostarosta města Martin Malý potvrdil, že rozpočet pro letošní rok byl pro příspěvkové organizace, jako je Sportovní zařízení města, ale také například základní školy, snížen. A úspory podle něho bude nutné dodržovat i v příštím roce.
„Je jasné, že se musí šetřit. Co se týče koupaliště, je to ale vše v kompetenci ředitele. Z města žádný příkaz, aby se voda nepřitápěla, určitě neobdržel,“ ujistil místostarosta s tím, že úspory jsou důležité proto, aby nebylo zadluženo město. Také on potvrdil, že projekt na úspory v krytém bazénu je již zpracovaný. Město samotné ale na realizaci nemá peníze. „Hledáme mezi dotacemi, kterou z nich bychom mohli využít. Bohužel, na sportovní zařízení jich mnoho není, takže se nic zatím objevit nepodařilo. Jakmile se ale naskytne nějaká dobrá příležitost, určitě naši pozornost zaměříme tím směrem. Podobně bychom chtěli samozřejmě v budoucnu zajistit i venkovní koupaliště, někde už to na tomto principu funguje,“ uzavřel místostarosta Martin Malý.