Proto se tak návštěva Strunkovic nemůže obejít bez nahlédnutí do programů a akcí, které se tady pravidelně pořádají. „Chtěli jsme vytvořit centrum, které by mohl využít opravdu kdokoli. Vedle programů, které jsou zaměřeny na přírodu a její ochranu, tak centrum využíváme i pro pořádání dalších kulturních akcí,“ přiznal starosta Karel Matějka s tím, že v minulosti se zde uskutečnilo už několik školení, například na téma třídění odpadů, pro děti ze základní školy.
Význam centra je tedy pro Strunkovické vysoký. Vzdělávat ale i poznávat jiné země prostřednictvím promítání mohou nejen děti, ale doopravdy všichni zájemci. „Jediným omezujícím faktorem je kapacita centra, protože se tam vejde zhruba čtyřicet lidí,“ popsal stav prostorů starosta. Obyvatelé se tak mohli seznámit s krásami a tajemstvími Albánie, Tádžikistánu, některými částmi Ruska, ale třeba i Rumunska a Kamčatky. Zmapovanou expedici o konkrétních zemích si pro publikum připravuje Karel Matějka, který země i sám navštívil. A jak přiznal, zážitků, které se do filmu nevešly, je mnoho. „Samozřejmě, že je něco jiného podívat se do konkrétní země osobně. I přes to se ale snažím, co nejvíce ukázat i ostatním. A jak je podle návštěvnosti vidět, tématika jiných zemí lidi zajímá,“ vyprávěl.
I když by se tak dalo říct, že pohled do jiných zemí není přes promítací plátno to pravé, jednu velkou výhodu to má. Jak totiž přiznal Karel Matějka, na jedné zahraniční expedici pravděpodobně chytil nějakou alergii. „A to jsem celý natekl, na nohou a rukou se mi objevily obrovské puchýře. Stav jsem tak konzultoval s lékaři přes telefon. Ti mi samozřejmě poradili jaké léky bych měl použít. Ale to šlo až ve chvíli, kdy jsem se dostal do civilizace,“ popsal jeden z „vydařených“ výletů Karel Matějka. A takových zážitků se nejen strunkovické publikum rozhodně nemusí bát. Akcí, které proběhly v enviromentálním centru tak bylo, a do budoucna i bude, mnoho. Větší programy má podle slov starosty na starosti městys. O menší se starají jednotlivé spolky, které ve Strunkovicích působí.