Veřejně členové spolku vystoupili před dvěma lety v kinosále kulturního domu. „V minulosti zde divadelní spolek existoval. Zhruba před třiceti lety spolek ukončil činnost, zatím jsme ale nezjistili, kdy byl založený a proč přestal fungovat. Z té doby máme jen pár starých fotografií a kulisy,“ vyprávěl Karel Matějka s tím, že současný spolek založili amatéři. „Nikdo zkušenosti neměl. Na tom, že by bylo dobré spolek obnovit, jsme se vlastně domluvili při našem schůzování v místní restauraci. Tam se vymyslí všechno,“ s úsměvem prozradil.
O první vystoupení byl podle slov Karla Matějky doopravdy zájem. Dokonce bylo nutné přistavit ještě další židle, protože místa na sezení nebyla. „Podle mě byl takový zájem hlavně z toho důvodu, že bylo publikum zvědavé na to, jak se jejich známí předvedou. Ať už návštěvnost ale měla jakýkoli důvod, hra měla velký úspěch. Nám se tak po měsících zkoušení dostalo odměny v podobě mohutného potlesku,“ vzpomněl ochotník. Po původním spolku, o jehož historii se moc neví, zůstalo mnoho kulis. Současníci se tak nemuseli o výbavu moc starat. „Pokud potřebujeme nějaké drobnější rekvizity, ruku k dílku přidá každý. Z novějších replik tak máme například kuše, loveckou pušku a nebo malované obrazy,“ vyprávěl Karel Matějka.
Místní ochotníci „nestrašili“ jen ve Strunkovicích, i když pro velký úspěch ještě téhož roku hru pro místní zopakovali, vydali se s ní i do družební obce Vřesovice na Moravu a později do Čkyně nebo Chluman. „Při jednom vystoupení se nám stalo, že jsme omylem vynechali tři stránky a na scénu tak vystoupil úplně někdo jiný, než měl. Myslím si, že naši chybičku publikum ale nezaznamenalo,“ přiznal divadelník. Strunkovická divadelní prkna se v minulém roce rozšířila o mladé tváře. Ochotníci se tak společně pustili do nácviku další hry, a to pohádky Čertova nevěsta. „Pohádka měla premiéru ve stejných prostorách jako první hra. A musím přiznat, že oproti dvouhodinovému Strašidlu se představení stalo spíše oddychovou záležitostí,“ vyprávěl Karel Matějka s tím, že v minulém roce se po letních divadelních prázdninách s hrami vydali na štace. Hráli například ve Vitějovicích, Ražicích nebo také v Jámě. Karel Matějka ale odkrývá zákulisní tajemství ochotníků dále. Nedílnou součástí každého představení je nápověda, tu ochotníci potřebují a často využívají.
A aby nevypadala špatně, rovnou ji zapojili do představení. „V úvodní scénce tak představíme nejen hru, ale také naši nápovědu Stázinu. Obhájíme ji tak, že už od školy měla potřebu všem radit, a tak radí i nám. Je to výborný způsob, jak hru ozvláštnit a především jak nám ve chvíli zatemnění poradit,“ závěrem doplnil divadelník s tím, že i v letošním roce je samozřejmě ještě čeká několik vystoupení.