Nakonec jejich snažení o další vylepšení v obci ocenila hodnotitelská komise druhým místem v rámci Jihočeského kraje. „Tak to mám velikou radost. A starosta už to ví," reagovala na informaci o umístění Dita Wágnerová ze Strunkovic. „A je za to také nějaká finanční odměna? No i kdyby ne, je to výborná zpráva. Vím, že se zapojujeme pravidelně už několik let, tak teď čekám, až budeme první," přála by si Dita Wágnerová.
Starostu Karla Matějku výsledné umístění městyse potěšilo i překvapilo. „Přiznám se, že nevím, co pro nás bude ocenění finančně znamenat," připustil starosta Strunkovic nad Blanicí Karel Matějka, který se o druhém místu pro městys v soutěži Vesnice roku dozvěděl včera od redaktorů Prachatického deníku. „Pokud pro nás bude druhé místo v soutěži spojeno s finanční odměnou, počítám spíše s desítkami tisíc korun, ale zatím jsem se nějaké konkrétní částky nikde nedopídil," dodal Karel Matějka.
O tom, co v hodnocení pomohlo Strunkovickým získat druhé místo, Karel Matějka nemá tušení. „I když komise svou návštěvu odložila o týden, přesto nás navštívila jen týden po povodních, takže ne všude, kam jsme chtěli, jsme mohli s hodnotiteli dojít, protože část areálu byla stále ještě pod vodou," dodal starosta.