Ještě v květnu byli zástupci osady Libínské Sedlo při jednání zastupitelů Prachatic ujišťováni, že místo, které bylo vybráno v blízkosti Libínského Sedla pro sportovní střelnici jako možná lokalita, je pouze jednou z několika variant.

Zhruba po měsíci se zdá, že na stavbu v lokalitě, kde by střelnici osadníci z Libínského Sedla viděli střelnici jen velmi neradi, vybere vedení města jiné místo. Podle místostarosty Roberta Zemana se v souvislosti s přemístěním sportovní střelnice z Prachatic uvažovalo o čtyřech lokalitách, a ta u Libínského Sedla byla v pořadí pátou. „Podle mého názoru to svou logiku mělo, ale názor obyvatel osady nás donutil hledat další řešení. Současně navrhovaná lokalita je tedy výsledkem vývoje hledání. A protože jsme uvažovali o možnosti umístit střelnici směrem k lesu, zkusili jsme možnost umístit ji přímo do lesa u Fefrovského rybníčku vedle tankovky," uvedl pro Prachatický deník místostarosta Robert Zeman.

Doposud provedené hlukové zkoušky mají ale zatím jen neoficiální charakter. Ty oficiální by se měly uskutečnit tento čtvrtek. Nicméně už původní zkoušky ukázaly, že by lidé z šíření hluku ze střelnice neměli mít obavy. „Zvolené místo, pokud se sem skutečně nakonec střelnice přemístí, by nemělo nikoho obtěžovat hlukem při střelbě. Měřilo se na mostku při vjezdu směrem k lázním sv. Markéty, přímo na lázních, na horizontu v Libínském Sedle a všude se hodnota pohybovala od zhruba 40 do 50 decibelů. A ve většině případů to bylo hodně utlumené. Navíc se počítá s dalšími opatřeními, které by měly zamezit případnému šíření hluku ze střelnice, byť se jedná o nezastavěné území," ubezpečil místostarosta.

Až bude mít vedení města výsledky měření, měla by o dalším postupu rozhodnout rada města, a to buď hned příští pondělí, případně při následujícím jednání. „Každopádně by to mělo být s ohledem na veškerou administraci co nejdříve. Jsou dvě důležité věci. Jednou z nich je vyjádření odboru ochrany přírody krajského úřadu, který podle neoficiálního stanoviska nemá s umístěním střelnice do tohoto prostoru problém. Své stanovisko musí vydat ještě památkáři, u nichž předpokládáme, že budou požadovat provedení záchranného archeologického průzkumu v souvislosti s trasou Zlaté stezky," dodal místostarosta Zeman.

Pokud skutečně dojde k potvrzení varianty přemístění střelnice do lesního porostu u Fefrovského rybníka, nebude podle Roberta Zemana nutné dále o této věci s osadním výborem jednat. „Je to katastr Prachatic a navíc by podle dosavadních měření neměl být hluk ze střelnice pro osadníky obtěžující. Každopádně budeme lidi na Libínském Sedle informovat, že se dál se střelnicí u Libínského Sedla nepočítá," podotkl místostarosta Prachatic. Jediné, co se podle jeho vyjádření zatím nijak zvlášť neřešilo, je otázka, kdo ponese finanční náklady spojené s přemístěním střelnice. „Z logiky věci vyplývá, že by to mělo jít za tím, kdo chce střílet. Ale jsem stoprocentně přesvědčen, že se na nějakém modelu shodneme," dodal Robert Zeman.

Střílení i klid se nevylučují
Neznám kluka, který by odmítl zamířit na terč a zmáčknout spoušť. Dneska sice kvůli tomu už nemusí vstát od počítače, ale naživo je to přece jen něco jiného. Takové to lehké lechtání v břiše a zatajený dech, když míříte na cíl, vám žádná počítačová simulace nenahradí. Když pak kluci dorostou, může se jejich koníček stát podstatně hlučnější. A to se také stalo v Prachaticích. Co na tom, že střelnice je tu léta, prostě vadí. Jenomže najít jiné vhodné místo není jen tak. Za ta léta nevyrostly nové domy jen kolem střelnice, ale všude po okolí. Není divu, že hledání jiné lokality připomíná pohádku 
o kohoutkovi a slepičce. Jestli se to ale podaří, budou si nakonec dál užívat střelci radost z klukovských let a ostatní klid a ticho při nedělní siestě. miroslav.fuchs@denik.cz