Pro některé obyvatele znamená rally určité komplikace. Patří mezi ně i Jana Chroňáková, vedoucí prodejny Jednota v obci Zálezly. Provoz na této komunikaci bude v pátek 27. října uzavřen od 7.50 do 16.45 hodin. Musela proto na poslední chvíli upravit otevírací dobu prodejny od 6 do 13 hodin. „Nikdo nekontaktoval mě, ani mé nadřízené. O uzavírce silnice jsem se dozvěděla od hasičů, kteří zde nakupovali, a potom z obecního rozhlasu,“ řekla. Podle ní už tak jsou především starší lidé z celé akce dost vystresovaní. „Budou si muset dojít nakoupit mezi šestou a půl osmou,“ dodala. Komplikací je podle ní i to, že v sobotu je státní svátek, takže bude prodejna zavřena.

Starosta Radek Kutheil popsal situaci v obci jako spíše klidnou. „Vždycky se najde někdo, komu se to nelíbí. Ale závody se tady jezdily a většina lidí to tak bere.“

Divácká místa pro erzetu Šumavské Hoštice.
Šumavské erzety potrápí nejlepší jezdce světa. Zastaví na prachatickém náměstí

Patří mezi ně i mladá maminka Barbora Krumpová. Bydlí v části obce, kudy trasa nevede, ale i tak bude muset svoje plány přizpůsobit. „Buď budu muset odjet ráno, nebo být doma celý den. Ale není to taková tragédie,“ řekla.

Na závody se naopak těší Jaroslav Sládek, kterému vede trasa přímo kolem domu. „Půjdeme se synem na naši zahradu a budeme se dívat. Je to hezká podívaná a takový kravál to zase není,“ uvedl.

Na závody spoléhá také provozovatelka místní hospody Zdeňka Koubová. „Kromě covidu se to tady jezdí celé roky. A čekáme, že lidé zajdou i k nám. Připravili jsme řízky a guláš,“ řekla Zdeňka Koubová.

Finská rallye: Takamoto Katsuta
Dvorní fotograf rallye vypráví o strachu v Rusku i Ogierovi. Jak ukáže Česko?

Ještě než dorazí jezdci do obce Zálezly, projedou i částí nedalekých Bušanovic. Tady je uzavřena jen část komunikace, takže obec si dál bude žít svým životem. Podle zastupitelky Jitky Bartůňkové se závody lidé v Bušanovicích problém nemají.