Stačí prý jen vyplnit jednoduchý formulář a rodina, která odjede na pár týdnů pryč, má jistotu, že hlídky strážníků nepravidelně jejich objekt zkontrolují. „Jde o vizuální kontroly objektů v době nepřítomnosti majitelů nebo nájemců,“ vysvětlil prachatický starosta.
Lidé z Prachatic a přilehlých osad mají možnost výběru mezi dvěma službami. První z nich je krátkodobá vizuální kontrola provedená minimálně jedenkrát za dva dny. „Druhou možností je dlouhodobá kontrola rekreačních objektů, chatových osad a dalších takových míst provedená vždy minimálně jednou v týdnu,“ upřesnil Martin Malý.


Služba, kterou Městská policie Prachatice nabízí, je bezplatná. Podle vedení policie se tímto způsobem snižuje možnost vykradení objektů. „Víme, že nejde o kontrolu stoprocentní, ale i pohyb městských strážníků v okolí prázdného domu může případného zloděje odradit. Tím spíš, když nikdo neví, kdy se na uvedeném místě policejní hlídka objeví,“ komentoval nový nápad starosta.


Formulář, který musejí zájemci vyplnit, je k dispozici na služebně městské policie. V něm pak uvedou i případnou kontaktní osobu, kterou mohou strážníci v případě potřeby kontaktovat v době, kdy majitel je mimo Prachatice.