Prachatickému deníku to potvrdil Ivo Novotný, ředitel prachatické Městské policie. „Budeme dodržování zákazu, ale i označení provozovny potřebným piktogramem, tedy obrázkem přeškrtané cigarety, kontrolovat při běžných kontrolách. Cíleně ale v restauracích a barech nahánět kuřáky neplánujeme,“ potvrdil.


Stejný postup zvolili podle Martiny Joklové, tiskové mluvčí Policie ČR, i policisté. „Pokud při běžné kontrole kuřáka uvidíme, můžeme mu uložit pokutu až pět tisíc korun. Protikuřácké razie ovšem nechystáme,“ upřesnila.

Mimo barů a restaurací si nezapálí v teple ani návštěvníci diskoték. I ti budou muset s cigaretou na vzduch. Tomáš Koška, provozovatel dvou diskoték na Prachaticku, s tím podle svých slov problém nemá. „Nemyslím si, že bude například větší hluk. Návštěvníci diskoték běžně korzují, chodí ven na vzduch. Navíc, někteří naši zaměstnanci jsou také kuřáci, takže ve chvíli, kdy si půjdou ven zakouřit, dohlédnou i na dodržování pořádku,“ ujistil.

Nebojí se, že by mohlo diskotéku navštěvovat méně hostů. „Spíše si myslím, že přibudou navíc ti, kteří na diskotéky nechodili, protože jim vadí zakouřené prostředí,“ uvažoval.

ANKETA: Vadí vám zákaz kouření?

Kateřina NovákováKateřina Nováková

Prachatice
Za sebe to vítám. Jsem ráda, že budu moct v baru normálně dýchat, nebudu odcházet s tím, že mi smrdí vlasy a oblečení. Myslím si, že jít kouřit na čerstvý vzduch před bar není až tak velký problém.

Ivana BuškováIvana Bušková

Prachatice
Na jednu stranu to uvítám, že člověk nebude smrdět a dýchat to v barech, ale na druhou mi to přijde už jako velká diskriminace, a když jsem nechtěla být v kouři, mohla jsem jít do nekuřácké restaurace.