„Míra registrované nezaměstnanosti dosáhla v uvozovkách pouze 5,34 procenta. Takový výsledek jsme měli naposledy v červnu roku 2006. A tehdy jsme měli nezaměstnanost nižší než Českobudějovicko, stejně jako tentokrát,“ upřesnil ředitel úřadu.
Václav Pauch úbytek nezaměstnaných přisuzuje hlavně tomu, že se po létech hubených na práci konečně rozjíždí výroba a firmy na Prachaticku dostaly nové zakázky. „Některé podniky tak nabraly až desítky lidí, aby mohly své nové závazky splnit,“ dodal Václav Pauch.
Ve většině případů tak našli umístění na trhu práce především řemeslníci. „Administrativní místa také jsou, ale není jich příliš, to se ve sledovaných ukazatelích příliš neprojeví,“ vysvětlil s tím, že hospodářská krize pomalu odeznívá.
Další měsíc, tedy říjen, už tolik příznivý zřejmě nebude. „Naše oblast je známá tím, že máme nejvyšší sezonní výkyvy. S nadcházející zimou opět nezaměstnaných přibude, když skončí sezonní práce,“ připustil Václav Pauch, ale upřesnil, že nejvyšší gradaci má nezaměstnanost v lednu a únoru. „Není třeba předbíhat, počasí ještě může přát, a tak sezonní práce mohou skončit o něco déle,“ věří ředitel prachatického úřadu práce. Jisté ale je, že k poslednímu září úřad nabízel více než dvě stovky volných míst.