Speciální infekční pokoj musela zřídit prachatická nemocnice, když hospitalizovala pacientku s obtížemi, která navíc ještě onemocněla příušnicemi.

Zřídili "samotku"


„Na takové případy reagujeme pružně. Standardně infekční pokoj nemáme, ale v případě, že máme pacienta například se zánětem žlučníku a k tomu má příušnice, připravíme pokoj se zvláštním režimem," uvedl ředitel Nemocnice Nemocnice Prachatice, a.s. Michal Čarvaš. Proto i nyní je na lůžkovém oddělení pro dlouhodobě nemocné jeden z pokojů veden jako infekční. K pacientce nesmějí návštěvy, neopouští pokoj a personál, který s pacientkou přichází do styku, má zvláštní hygienický režim, aby nedocházelo k šíření infekčního onemocnění.


Příušnice, které už na Prachaticku potrápily téměř stovku pacientů, jsou nakažlivé. I proto je nutné při nemoci dodržet čtrnáctidenní domácí izolaci.
„Vždy je oteklá oblast před uchem až k čelisti, otok začíná jednostranně a následně se přidá druhá strana. Někdo má jen zvýšenou teplotu, někdo ale horečky a velké bolesti," popsala průběh nemoci prachatická lékařka pro děti a dorost Magda Beránková. V některých případech virus napadne i břišní oblast, k bolesti oteklé části krku se tak mohou přidat ještě bolesti břicha, zvracení nebo průjmy. „U chlapců je nutné dávat zvýšený pozor na varlata, která mohou také otékat," upozornila.


Riziko hrozí zejména dospívajícím a dospělým mužům, u kterých může být důsledkem prodělání příušnic zánět varlat, nejčastěji jednoho, vzácně obou.

Fotbalisté marodí


Šest hráčů onemocnělo postupně s příušnicemi i z prachatického fotbalového A týmu Tatranu. „Je to samozřejmě velký zásah do sestavy, těžko se staví tým, když hráči musejí být minimálně čtrnáct dní doma," uvedl trenér Lukáš Kubát. Podle jeho slov se jednalo hlavně o kluky ve věku 17 až 21 let.


Nemocnost zasáhla i mezi malé lhenické fotbalisty. Ty ale podle trenéra netrápí příušnice, ale pro změnu zánět hrtanu. Lheničtí tak museli zápasy odložit.
Ve dvou vlnách zažili nemocnost způsobenou příušnicemi ve vimperském gymnáziu a střední odborné škole ekonomické. „Nejvíce případů jsme měli od poloviny února do poloviny dubna, teď nemáme aktuálně žádného nemocného žáka. Celkem bylo asi dvanáct případů," uvedl ředitel školy Jan Heřta.