Jde o křižovatku místními obyvateli nazývanou U Stopařky, kde se kříží silnice druhé a třetí třídy.

„Ze zmíněného počtu šlo dvanáctkrát o nedání přednosti v jízdě, a právě to mělo několikrát fatální následky,“ konstatoval šéf prachatických dopravních policistů Martin Grožaj. Mezi dalšími příčinami nehod se pak opakují nehody s nesprávným způsobem jízdy, tedy v tomto případě špatné řazení do jízdních pruhů nebo nedodržení bezpečné vzdálenosti.

Ačkoli úřady i policisté mají snahu, aby byla křižovatka co nejvíce bezpečná, došlo tam dvakrát k nehodám se smrtelným zraněním jejich účastníků. Pouze ve dvou případech šlo o nehodu nezaviněnou řidičem vozidla.

Policisté vidí hlavní problém v tom, že je na vozovce více pruhů, a hlavně v rychlosti v jízdě. „Šoféři se totiž stále neumějí správě zařadit do jízdních pruhů,“ upřesnil Grožaj.

Pokud se mluví o rychlosti, úsek rovné silnice k sešlápnutí plynového pedálu přímo vybízí. Jenže stojící řidiči pak nedokážou odhadnout rychlost přijíždějícího auta a v domnění, že „to stihnou“ prostě vyjedou. K takovým situacím tam dochází denně a potvrdí to každý, kdo tudy jezdí pravidelně.

Pro zajištění bezpečnosti proto ke „Stopařce“ policisté vysílají hlídky. Jejich hlavním úkolem je sledovat jak rychlost řidičů, tak i dodržení stopky, která je umístěna právě ve směru od Prachatic. Mnohdy se tam pak s hlídkou šoféři i dohadují, mají ale smůlu, pro tento účel mají policisté v autě videokameru.

Dalšímu zpřehlednění komplikované křižovatky prý pomohla nedávná revize dopravního značení.