Petice netolických obyvatel u vlakového nádraží sice vznikla už zjara, ale až nyní o ní na radnici mluví hlasitěji. Město totiž doklad předalo hygienikům. „Ti nám ji ale vrátili zpět,“ řekl starosta Netolic Oldřich Petrášek.

Štěpkování v Netolicích
– štěpkování dřeva v prostoru vlakového nádraží v Netolicích provádí 1. písecká lesní a dřevařská společnost
– zpracované dřevo se dále ekologicky přepravuje jako biomasa
– v této lokalitě by se štěpkování dřeva mělo provádět nárazově, a to zhruba jednou za týden v dopoledních hodinách
– lidé z okolních domů sepsali petici, protože jim vadí hluk a prach při zpracování dřeva


Nejde o stavbu, ale o mobilní zařízení, a tak městský úřad podle Petráška nemůže o štěpkování rozhodnout. „Kompetence k rozhodování nemá stavební úřad ani odbor hospodářský a životního prostředí,“ tvrdí starosta. Podmínky provozu mobilních zdrojů upravují zvláštní předpisy. Po půl roce od vzniku petice tento fakt také krajská hygienická stanice uznala. „V současné době se podle našich informací zvýšenou hlučností u nádraží konečně zabývá,“ zkonstatoval včera pro Deník starosta Petrášek.


Jenže to situaci nevyřeší. Lidé v sousedství jsou zoufalí a ze svých bytů přes den utíkají. „Nějakou dobu byl klid. Před pár dny to ale začalo nanovo. Mám malé dítě a dát spánek po obědě je u nás obrovský problém. V tom randálu mi neusne,“ řekla pro Deník obyvatelka, která si nepřála zveřejnit své jméno. Upřesnila, že dny tak tráví většinou u známých, k nimž se hluk od štěpkování dřeva nedostane.

Petici, kterou obyvatelé poblíž vlakového nádraží předali vedení města, zatím nepřinesla kýžený klid v této lokalitě v Netolicích. Štěpkování dřeva tam firma 1. písecká lesní a dřevařská společnost provádí dál.


Podle slov ženy, která bydlí nedaleko lokality, se s prací začíná již kolem osmé hodiny ráno. „Je to vážně velice nepříjemné. Například předevčírem se štěpkovalo až do čtyř hodin odpoledne,“ upřesnila. Její jméno redakce zná, ovšem respektuje přání ho nezveřejnit.


To ale odmítá pracovník 1. písecké lesní a dřevařské společnosti s tím, že štěpkování se na místě uskutečňuje jen nárazově. Prý tak zhruba jednou do týdne a především v dopoledních hodinách. „Co se týče hluku, větší budou dělat projíždějící auta či kamiony,“ uvedl pro Deník a odmítl sdělil své jméno a postavení ve firmě.
V případě prašnosti pak zastává obdobný názor. Navíc tady podle něj může problémy způsobovat i pila, která se nachází jen pár metrů od vlakového nádraží. „Je to poprvé, kdy se naše firma setkala s takovou stížností. Jak jsem ale již řekl, naše aktivity s tímto problémem nebudou mít moc společného,“ tvrdil.


A než problém vyřeší patřičné úřady, štěpkovat se bude i nadále. Petici totiž obyvatelé předali městu, které s tím podle slov starosty Oldřicha Petráška nemůže nic dělat. Nemá kompetence. „To jsme po několika měsíčním dohadování prokázali,“ uvedl Petrášek.


Zvýšeným hlukem by se tak nyní měla zabývat Krajská hygienická stanice. Jedině hygienici totiž mohou říci, zda je hlučnost v normě či nikoliv. A to, zda se budou stížností zabývat a jak, údajně řeknou do několika dnů


To ale u vlakového nádraží může být problém. Měřit by se totiž mělo bez hluku v pozadí. „Bude tak těžké dokázat, zda má hluk na svědomí pouze štěpkování, a nebo také auta jež jezdí po sousední hlavní silnici,“ uvažuje netolický starosta.