Ve Štěpánčině parku nejde podle zastupitele Roberta Zemana (Pro Prachatice) o bezprostřední ohrožení života lidí. Usuzuje tak ze závěru dendrologického posudku, v němž odborník uvádí, že doporučuje preventivní kácení jedenácti stromů. „Informace od dendrologa má radnice nejméně čtyři měsíce, proč k uzavření parku nedošlo ihned po jejich získání," ptá se Robert Zeman.


Podle jeho názoru tak čtyři měsíce vedení města nechalo z pohledu argumentů v pokynu starosty města vědomě své občany v nebezpečí. Od získání posudku se změnilo pouze to, že se spolek Pelyněk ve správním řízení odvolal proti kácení vytipovaných stromů. „Nechci a nerozporuji nynější preventivní opatření, jen mělo logicky přijít již na podzim, je-li tak vážné, jak jej vedení města a úřad vidí," řekl.


Martin Malý (Nezávislí), starosta Prachatic, popírá, že by město jakkoliv zaspalo. 
K preventivnímu uzavření parku ihned po obdržení znaleckého posudku nebyl prý důvod. „Když se podíváte na závěry ve znaleckém posudku, je v nich jasně napsáno, doporučuji. Tam není napsáno, okamžitě pokácet, hrozí to a to," argumentuje starosta.


I proto znalcem navržené opatření řešila komise životního prostředí a město si vyžádalo vyjádření odborníků 
z Agentury ochrany přírody a krajiny. Ti se s názorem soudního znalce shodli u minimálně šesti stromů. „Město rozhodně zbytečně neotálelo," doplnil Martin Malý.