Jana VandlíčkováNový systém svozu odpadu zavedlo město Prachatice od letošního ledna. Obyvatelé rodinných domků si mají nafasovat malé popelnice na třídění plastu a papíru. Nádoby na bioodpad, ti, co chtěli, mají už dávno. Popelnice se směsným odpadem jim Technické služby vyvezou jednou za dva týdny. Papír a plast jednou za měsíc. Bioodpad každý týden, ale od dubna. V rodinných domcích mají třídit víc, a ještě pod pohrůžkou, že pokud to bude špatně, popelnice jim zůstane nevyvezená.

Lidé z paneláků si s tříděním hlavu lámat nemusejí. Jejich krytá hnízda s velkými kontejnery na všechno zůstávají na svých místech a vyvážejí se stejně.

Všichni Prachatičáci platí za svoz odpadu pět set korun za rok. Je to prý málo a město každý rok systém dotuje, za rok loňský doplatilo z rozpočtu čtyři miliony korun. Ovšem počet svozů má asi půlka města nižší.

Nový prachatický systém je nespravedlivý. Šlape na paty jen někomu. Obsah nádoby u rodinného domu se zkontroluje snáz a ještě je jasné, komu patří a komu jí nevyvezou.

Sečteno a podtrženo, lidé z rodinných domů platí dvakrát více. K tomu si do dubna odpad ze zahrádek odvážejí sami. Sami musejí vyřešit, kam postavit až čtyři různě barevné popelnice. A kdyby náhodou chtěli mít nádoby pod střechou, musejí si přístřešky sami postavit a také sami zaplatit.