„Díky obrovskému nasazení našich pracovníků se nám během dne daří rychle obnovovat dodávky elektrické energie. Aktuálně už evidujeme v jižních Čechách omezení pouze u zhruba 100 odběratelů," hlásil krátce před setměním mluvčí distribuční společnosti E.GD Roman Šperňák. „Podle zpráv z terénu je předpoklad takový, že se se všemi poruchami na vedení vysokého napětí zvládneme vypořádat a až na výjimky (například rekreační objekty v odlehlejších oblastech) bychom měli zvládnout ještě v podvečer dodávky elektrické energie odběratelům obnovit!" dodává dobrou zprávu.

Situace ale jěště po poledni nevypadala růžově. V Jihočeském kraji bulo bez elektřiny zhruba 900 domácností na Prachaticku, Strakonicku a Českokrumlovsku. Podařilo se sice vyřešit většinu omezení, které odběratelé hlásili ráno, na Strakonicku se ale objevila nová porucha, kvůli které se muselo s výpadkem smířit 470 domácností. „Díky intenzivní práci a velkému nasazení našich pracovníků se nám k nedělnímu poledni na celém distribučním území podařilo snížit počet omezených odběratelů na přibližně 6 000 (ráno jich bylo 28 500)," dodal mluvčí k číslům, která zahrnují i část Vysočiny, jižní Moravy a Zlínského kraje.

I přes maximální snahu nemohl vyloučit, že někteří zákazníci stráví Štědrý večer při svíčkách. „Intenzivně pracujeme na tom, abychom dodávky elektřiny obnovili co nejdříve, ale vzhledem k tomu, že řada poruch se objevila až v dnešních ranních hodinách, jsou v nepřístupném terénu a navíc s těžkou dostupností, nedokážeme garantovat, že všechny poruchy zvládneme opravit během dnešního dne, ale uděláme všechno pro to, aby dopady na odběratele byly co nejmenší," sliboval Roman Šperňák.

Stromy popadané na silnice, železnice nebo dráty elektrického vedení zaměstnávaly celou noc na sobotu 23. prosince 2023 jihočeské hasiče.
Hasiči se nezastaví, silný vítr a těžký sníh láme stromy, lidé jsou bez proudu

S poruchami se energetici kvůli nepřízni počasí potýkají už tři dny, od čtvrtečního večera už pracovníci E.GD museli řešit více než 200 poruch na vedení vysokého napětí a další stovky poruch na vedení nízkého napětí. Vše mají na svědomí pády stromů a větví do vedení, které způsobil silný vítr nebo těžký sníh. Stromy pak následně poškodily vedení, potrhaly vodiče nebo izolátory.