Buňky, které mělo město jako náhradní bydlení v případě, že neplatič nájemného v městském bytě měl být vystěhován a zároveň rozhodnutím soudu dostat náhradní bydlení, jsou nyní prázdné. To ale neznamená, že by se s nimi chtěli Prachatičtí rozloučit.


„Máme je k dispozici pro případ, že bychom je potřebovali použít. Případy vystěhování s náhradním bydlením v poslední době nemáme. Je to dáno i tím, že ve většině městských bytů jsou smlouvy na dobu určitou, takže pokud nájemník neplatí, smlouva mu není prodloužena a vystěhuje se bez náhrady," poznamenala vedoucí odboru komunálních služeb a dopravy prachatické radnice Ivana Jeřábková.


Podle jejích slov navíc od začátku roku 2014 byla upravena pravidla pro postup při hospodaření s byty ve vlastnictví města Prachatice, a to v souvislosti s novým Občanským zákoníkem. Ten nezná některou doposud užívanou terminologii, jako jsou například bytové náhrady nebo přístřeší. Stejně tak zákon nezná, jako v minulosti, termín sociální bydlení.


„Byty se zvláštním režimem jsou ty, které byly postaveny s dotací a je v nich nižší nájemné, jako například v Husově ulici, v Kasárnách či bývalém Garnetu," dodala.