Rada Jihočeského kraje při posledním jednání schválila dodavatele stavby, kterým je společnost Strabag. Jihočeský kraj za východní obchvat Vlachova Březí zaplatí 161 milionů korun.

Během několika dnů se do práce pustí firma, která musí vykácet stromů v trase obchvatu. Podle smlouvy musí být trasa kompletně připravena do konce května. Kácení dřevin vyjde na bezmála tři sta tisíc korun.

Vlachovobřezský starosta Lubomír Dragoun předpokládá, že po splnění všech legislativních podmínek by samotná stavba mohla začít někdy na konci dubna.„Délka obchvatu je 1 130 metrů, součástí stavby jsou nezbytné úpravy křižovatek, překládky sítí, postaveno bude 258 metru nových opěrných zdí a 459 metrů protihlukových stěn,“ řekl nedávno náměstek hejtmana Jihočeského kraje pro finance Tomáš Hajdušek s tím, že se zprovozněním obchvatu Vlachova Březí se počítá na konci roku 2023. Uzavírek se řidiči v těchto úsecích obávat prý nemusejí. Obchvat se staví takzvaně na „zelené louce“ a uzavírání silnice prý bude jen na nezbytnou nutnou dobu při napojování obchvatu na stávající komunikaci.

Uzavírky, minimálně částečné, mohou očekávat řidiči na Prachaticku při opravách výtluků.

Nejdelší úsek, dvoukilometrový, se bude opravovat na silnici II/145 od Bělče ke křižovatce U Stopařky.

Další úseky jsou pak podle informací Martina Grožaje z prachatické Správy a údržby silnic u Kratochvíle, ve Vimperku i v okolí Vacova. „Tyto opravy by měly být hotové během dubna,“ řekl.

V květnu na zhruba měsíc bude uzavřená silnice v zatáčce u Fefrovských rybníků, tam se totiž podle Martina Grožaje chystá oprava a následně pokládka protismykového povrchu. „Součástí bude také výměna svodidel,“ uzavřel.

S opravou Ředitelství silnic a dálnic počítá také na silnici první třídy z Želnavy do Záhvozdí. Kde se podle vyjádření mluvčího Adama Kolouška chystá oprava vyjetých kolejí a trhlin a více než čtyřkilometrovém úseku od června do září letošního roku a vyjde na 66 milionů korun.