Starý kotel na tuhá paliva, který dosluhuje v budově, kde mimochodem sídlí i vimperský odbor životního prostředí, jež tento rok přispíval obyvatelům Vimperku na výměnu starých kotlů na tuhá paliva, tak bude muset vydržet ještě letošní topnou sezonu. Vedení města přitom plynofikací ve spodní části náměstí chtělo řešit jak výměnu kotle v jedné budově, tak přípojku i do sídla radnice, které je vytápěno elektrokotlem. Ten měl přijít sice na řadu později, i tak se ale změna topného média i tady o něco posune.

Vimperští zastupitelé přitom na svém posledním jednání v aktuálním složení schválili v rámci rozpočtových změn už i finanční prostředky na plynofikaci. Ta vychází podle sdělení vedoucího odboru investic a údržby MěÚ Vimperk Michala Jančeho na půl milionu korun. To je ovšem částka podle rozpočtu, konečnou cenu určí až výběrové řízení. „Stalo se to, co jsme nepředpokládali, tedy že o zakázku neměla žádná firma zájem. Znamená to, že budeme vypisovat nové zadávací řízení,“ potvrdil Michal Janče.

Jeho podmínky a termín určí s téměř jistotou až rada v novém složení. „Do komunálních voleb zbývají dvě jednání rady, takže ano, o zakázce rozhodne rada až po volbách. Nicméně pokud se týká financování, peníze jsou schváleny a budeme je navrhovat zařadit do rozpočtu pro příští rok,“ ujistil vedoucí odboru.

Vimperské náměstí Svornosti má za sebou rozsáhlou celkovou rekonstrukci z před několika let. Její součástí ovšem plynofikace nebyla. není divu, že se Vimperští zajímali, jaký má mít plánovaná plynofikace rozsah. „Co vlastně obnáší, je počítáno s archeologickým průzkumem a proč se to řeší teprve až rozpočtovým opatřením,“ dotazoval se Milan Straka při projednávání na zastupitelstvu. Podle zdůvodnění starosty Vimperku

Bohumila Petráška zasáhne plynofikace pouze spodní část náměstí. „Plánována je od ulice Kostelní k objektu městského úřadu čp. 8 s přípojkou do budovy radnice čp. 6. V horním objektu dosluhuje kotel na uhlí, v budově radnice chceme napojit na plyn současný elektrokotel, až dožije,“ vysvětlil starosta s tím, že jednání o uvolnění prostředků na akci nebylo možné zahájit dřív, než byla známa rozpočtová cena. „A je samozřejmostí, že při každém kopnutí do země se musí počítat i s archeologickým průzkumem, to odbor investic hlídá,“ doplnil.

V tuto chvíli není logicky jisté, zda se při výkopových pracích najde něco, o co budou mít historici a archeologové zájem. Přestože náměstí prodělalo zásadní rekonstrukci před relativně krátkou dobou, stát se může cokoliv. Ostatně něco podobného nastalo před časem při výkopových pracích v ulici Svornosti. I tam se v minulosti kopalo a i tam se naposledy podařilo nalézt kamenný segment s významnou historickou hodnotou. „V trase, kudy by měla vést první etapa plynofikace, bylo již v minulosti několikrát kopáno, nicméně nelze vyloučit nic, proto je počítáno i s možností případného archeologického průzkumu,“ dodal Michal Janče.