Čtyři roky vysvětlování a zdůvodňování přineslo před nedávnem kýžený výsledek a Zbytinští si mohou oddechnout. Do nedaleké osady Spálenec se dostanou po mostě přes řeku Blanici, na který může s čistým svědomím i tank a starosta Josef Furiš má čas na shánění peněz na stavbu mostu stálého.


Podle jeho slov se povedl česky řečeno „husarský kousek". Most, který před zhruba týdnem nainstalovala odborná firma, se podařilo Zbytinským získat bezúplatným převodem od Ředitelství silnic a dálnic. „To ovšem neznamená, že nás to nestálo vůbec nic. Na dopravu, ukotvení a vůbec úpravu celého prostoru jsme dali šest set tisíc korun. To ale nepočítám bezpočet brigádnických hodin místního sboru dobrovolných hasičů," vysvětlil zbytinský starosta Furiš s tím, že například dřevěné mostovky a krajnice dostala obec darem od Lesů ČR.


Most je sice nový, ale už si zažil své. Jde totiž o válečný most po Američanech. „Pár let nám může současný most sloužit," zhodnotil Josef Furiš, i když chápe, že řešení není konečné: „Projekt na nový existuje a pracujeme na získání financí."


Most přes Blanici vzala voda v roce 2002. Krátce po povodních ho nahradil most ze státních hmotných rezerv. Ten ale museli Zbytinští nejdéle do letošního října zase vrátit. Zdvižený ukazováček ale nad možností dostat se do Spálence visel od srpna 2012. Tehdy totiž obec dostala poslední termín na vrácení provizoria. Chvíli dokonce hrozilo, že do Spálence cesta nějaký čas nepovede.