Horská služba Šumava dostala hlášení o případu krátce před šestou hodinou večer od jihočeské záchranné služby s tím, že muž je při vědomí, ale stěžuje na silné bolesti v oblasti hrudníku.

„Tři ženy, které s ním na túru vyrazily, naštěstí jihočeské záchrance popsaly, v jakém stavu muž je a kde se přibližně nachází. Na místo okamžitě vyrazili naši dva záchranáři na sněžném skútru a vzhledem k okolnostem byli vybaveni automatizovaným externím defibrilátorem, který Horská služba Šumava nedávno pořídila z dotací Jihočeského a Plzeňského kraje,“ informoval člen Horské služby Šumava Ondřej Zeman. Cestou záchranářům dispečink jihočeské záchranné služby ještě upřesňoval místo, kde muž leží.

Poté, co jej členové HS po asi pětadvaceti minutách našli, zjistili, že skutečně vše nasvědčuje náhlé srdeční příhodě a pacient je mírně podchlazen.

Naložili jej tedy na saně a za skútrem muže transportovali do Kvildy. Tam jej předali osádce Rychlé lékařské pomoci, která pacienta odvezla na kardiocentrum nemocnice v Českých Budějovicích. „Upozorňuji návštěvníky Šumavy, aby si pečlivě plánovali trasy svých výletů, dbali na návrat za denního světla a především nepřeceňovali síly. Zejména pro seniory jsou běžkařské tratě na Šumavě obtížné a je zbytečné, aby tak turisté hazardovali se svým zdravím, nebo dokonce životem,“ řekl Michal Janďura, náčelník Horské služby Šumava.