Stožec - Přesně jak si voliči přáli, skončila volba starosty v šumavském Stožci. Nejvíce hlasů ve volbách tam získala dvaapadesátiletá Helga Finiková, která vedla listinu Nezávislých kandidátů za Stožecko. Právě tu pak zbylých pět zastupitelek a jeden zastupitel zvolili starostkou. Její zástupkyní je nově od dva roky mladší Vlasta Finiková.

Lhenice – Ve Lhenicích získala nejvíce hlasů od voličů ředitelka tamní Základní a Mateřské školy Markéta Grillová, která byla druhá na kandidátce KDU-ČSL. Starostkou se ve čtvrtek 20. října stala osmatřicetiletá Markéta Trnková, dvojka kandidátky sdružení Volba pro Lhenicko. Právě sdružení Volba pro Lhenicko získalo pět z jedenácti hlasů v zastupitelstvu. Při volbě starostky se ke sdružení šestým hlasem připojil Jaroslav Janota ze sdružení Pro Vás, které má ve lhenickém zastupitelstvu dva hlasy. Místostarostou ve Lhenicích je Milan Hölcl, lídr Volby pro Lhenicko.

Borová Lada – Ve starostování v šumavské obci dál pokračuje žena. Tou je jedenapadesátiletá Jana Hrazánková, která do voleb vedla kandidátku Sdružení NK 1. Voliči jí předurčili být starostkou, získala nejvíce hlasů. Jejím zástupcem byl zvolen devětačtyřicetiletý Václav Hovorka, lídr kandidátky SNK 2.

Novou opěrnou zeď staví řemeslníci u Říhova na Stašsku. Provoz řídí semafory.
Provoz u Říhova řídí semafor, staví se opěrná zeď

Čkyně – Ke změně na postu starosty došlo v týdnu ve Čkyni. Stanislava Chvala po létech střídá žena. Tou je čtyřiačtyřicetiletá Stanislava Tůmová, která vedla kandidátku SNK Čkyně. Sdružení získalo nadpoloviční většinu devíti hlasů v patnáctičlenném zastupitelstvu obce a Stanislava Tůmová pak nejvyšší počet hlasů vůbec. Neuvolněným místostarostou je Stanislav Chval (SNK Čkyně) a radními byli ještě zvoleni Jindřich Jelínek, Václava Komínová a Vladimír Luks (všichni SNK Čkyně).

Volary – Do vedení města po se čtyřech letech vrátila Martina Pospíšilová a jejím zástupcem je Václav Mráz. Radními jsou Jiří Jaroušek, Bohuslav Kub (všichni Jihočeši 2012) a Andrea Nováková za Nezávislé.

Vimperk – Ve čtvrtek rozhodovali o vedení radnice také ve Vimperku. Starostkou je potřetí Jaroslava Martanová (STAN), která získala podporu třinácti zastupitelů. Jejím zástupcem je i nadále Zdeněk Kuncl (Vimperáci 2018). Pětičlennou radu doplní Tomáš Samek (STAN), Jan Hanžl (Nevihnutí) a Lukáš Sýs (Vimperáci 2018). „Prioritou je rekonstrukce ulice 1. máje od hotelu Zlatá hvězda po náměstíčko U Jelena,“ řekla Jaroslava Martanová s tím, že to bude akce na dva roky. Zastupitelé zároveň zvolili pětičlenné výbory finanční a kontrolní. Předsedou finančního výboru je Stanislav Hlava a jeho členy Jan Kolafa, Alena Popelínská, Pavel Dvořák a Jan Hanžl. Předsedou výboru kontrolního je Pavel Reichart a členy Bohumil Petrášek, Hana Sovová, Šárka Janásková a Milan Pešek.

Chlumany - Ve čtvrtek 20. října vystřídala Kateřinu Pudivítrovou ve vedení obce další žena. Je jí osmačtyřicetieltá učitelka Jana Marešová. Která bude svou funkci vykonávat jako uvolněná starostka obce a v pátek už převzala starostenské křeslo. Jeden den v týdnu se ale bude dál věnovat svému povolání učitelky. "Je to výzva. Uvidíme, jak to půjde," řekla.

Husinec - Po třetí v řadě starostuje městečku na břehu řeky Blanice Ludmila Pánková, která vedla kandidátku ANO 2011.

Vitějovice - Po volbách se nic nezměnilo ve Vitějovicích. Starostkou zůstává Lenka Tůmová. Jejím neuvolněným zástupcem byl zvolen Josef Zimandl.

Žernovice - Žádné překvapení se nekonalo při ustavujícím jednání zastupitelů ani v Žernovicích. Starostenský post tam obhájila Petra Kleinová.

Lenora - V křesle starosty usedne v Lenoře opět žena. Tou je dvaačtyřicetiletá Karolína Štěpánová. Místostarostkou byla zvolena třiaticetiletá Magda Chrapanová, která ve volbách získala nejvíce hlasů - 139. Předsedkyní finančního výboru je Monika Janáčová, jeho členy pak ještě František Štěpán a Antonín Chrapan. Předsedou výboru kontrolního je Milan Šimek a dalšími členy byli zvoleni Monika Molnárová a Petr Šindelář.

Frézování vozovky. Ilustrační foto.
Silnice z Chlumu na Lipno se opravuje, projet ale lze

Tvrzice - Křeslo starosty v Tvrzicích u Vlachova Březí s přehledem obhájila Michela Hávová. Podle jejích informací došlo ale ke změně na postu místostarosty. Do funkce byl zvolen Marek Študlar.

Strážný - Starostkou příhraniční obce Strážný zůstala po ustavujícím jednání Jiřina Kraliková. Ani tam nebyl důvod ke změně.

Ktiš - Ustavující jednání nových zastupitelů se uskutečnilo ve čtvrtek 20. října. Post starostky měla obhajovat jedna z nejdéle sloužících starostek na Prachaticku Ilona Mikešová. Zda byla do funkce opět zvolena se ale Prachatickému deníku nepodařilo ověřit.

Lipovice - Vše při starém zůstalo také v Lipovicích. Starostkou je i v tomto volebním období Anna Píchová a stejný je také místostarosta, tím je Jiří Weber.