Stará kasárna skrývají možnosti pro rozvoj
Vimperk – Řešení využití starých kasáren na příjezdu do Vimperku od Prachatic jako celku podpořili zastupitelé města při svém posledním veřejném zasedání před komunálními volbami.
Převod majetku na město od armády bude znamenat zásadní zlepšení podmínek pro rozvoj celého areálu starých kasáren, a to i za cenu poměrně značných investic do oprav komunikací a inženýrských sítí. Právě na to někteří zastupitelé poukazovali v diskuzi. „Přesto, že jsme si vědomi velkých investic, je pro město celá tato lokalita, sloužící jako průmyslová zóna, natolik zajímavá, že jsme rozhodli jednak o odkoupení soukromého majetku a jednak budeme usilovat o převod dalšího majetku od armády,“ zdůraznil starosta Vimperku Pavel Dvořák.
Zatím sice vimperská radnice nemá ani jen hrubý odhad nákladů na případné opravy, nicméně zná alespoň přibližný stav a jedná s armádou o částečné pomoci při opravách. „Jednáme s armádou již zhruba dva roky. Víme, v jakém stavu jsou části majetku, který bychom chtěli. Víme, že soukromí investoři už zainvestovali přípojky ke svým objektům v průmyslové zóně včetně hlavních řadů v některých místech. Na to, co nevíme, je dohoda s armádou, že si nechá provést vlastní posudky a část by měla dokonce nechat opravit z vlastních prostředků. Nejasnosti jsou tedy pouze v horní části starých kasáren, o které se aktuálně jednalo na zastupitelstvu města, nicméně počítáme, že se budeme ucházet o dotace z různých zdrojů,“ uvedl starosta Dvořák.
Podle něho tkví cennost tohoto území v tom, že se jedná o poslední zónu, kterou Vimperk z hlediska průmyslového využití má. Dokládá to také přístup podnikatelů v této části města. „Máme za sebou jednání s podnikateli, kteří nás žádali, aby město komunikace a sítě převzalo od armády s tím, že jsou ochotni podílet se na financování jejich oprav. Spolufinancování s armádou je pro ně totiž značně komplikované. Navíc je toto skutečně poslední volné území, které je vyčleněno čistě jako průmyslová zóna, na rozdíl od kasáren U Sloupu, která jsou určena jako smíšená zóna pro průmyslové využití, bydlení a rekreaci,“ uvedl místostarosta Bohumil Petrášek.
Vedení města už začalo jednat o nabídce armády a ministerstva obrany na převzetí komunikací a sítí ve starých kasárnách. „Řekli jsme, že to vezmeme pouze v případě, že nám budou převedeny i další prostory a nemovitosti, které na komunikace navazují. Na tom jsme se dohodli, je vypracována smlouva, která je schválená. Je to připraveno s jednou výjimkou, kde do jednoho z pozemků částečně minimálně zasahuje církevní majetek. Máme podepsán bezúplatný převod z ministerstva obrany, dokonce jsme dostali dopis, že vše bude do konce roku vyřízeno,“ shrnul starosta Pavel Dvořák.
Pokud by navíc vláda splnila své programové prohlášení a podařilo se jí vyrovnat se s církevními restitucemi, otevírá se Vimperským další možnost, protože mají zažádáno o další pozemky v průmyslové zóně. Jejich rozloha jsou zhruba tři až čtyři hektary. „Před několika lety se uskutečnila směna mezi městem a soukromým vlastníkem, kdy jsme získali část pozemků za nádražím. Pokud by tedy došlo o odblokování církevního majetku, získali bychom tak velmi významné území využitelné pro další rozvoj města. Aktuální výkup tedy není první, který jsme při scelování pozemků udělali,“ vysvětlil místostarosta Bohumil Petrášek.