V sobotu startuje sezona venkovského trhu v Chlumanech. Trhovci se budou do obce sjíždět vždy první sobotu v měsíci. „Včera jsme se pustili do sečení plochy tržiště,“ řekla Ivana Vlková, starostka Chluman.

I v letošním roce zahájení trochu komplikuje podmáčený terén, ideálně by proto měli lidé přijet v holínkách. „Uvidíme, co počasí přinese, ale my i návštěvníci už jsme zvyklí,“ směje se starostka.

Chlumanští mají pro trhovce novinku. Budou totiž platit za stánek podle toho, zda je umístěn přímo na ploše tržiště nebo mimo ni. Ti, kteří chtějí být v centru dění, zaplatí do obecní kasy čtyři sta korun. V okolních prostorech je poplatek poloviční. V případě, že se chtějí prodejci napojit na obecní elektřinu, připlatí si ještě o padesát korun více. V souvislosti se zavedením elektronické evidence tržeb posílila obec signál, a tak se prodejci budou moci připojit na místní wi-fi. „Až první trh ale ukáže, nakolik bude wi-fi stačit. Podle toho pak budeme případně dál postupovat,“ dodala Ivana Vlková.

Nejvíce prodejců se hlásí s rukodělnými výrobky, raritou v letošním roce bude podle všeho například stánek se šperky, které majitel vyrábí ze starých hodinek. „Protože byl zrušen trh u Českých Budějovic, budeme tu mít například prodejkyni s RAW dorty a zákusky. Sama jsem zvědavá, jak velký ohlas mezi návštěvníky trhů vzbudí,“ doplnila starostka se slovy, že na trh se zájemci mohou vydat od sobotní osmé hodiny.