„Je to osud, nebo zázrak," shodují se úředníci. Ať tak nebo onak, program registrace vozidel včera pomalu, ale jistě fungoval. Ministr Dobeš si tak mohl oddechnout, protože právě pátek byl pro něho dnem, který rozhodoval o jeho bytí či nebytí v ministerské pozici.

Například vedoucí oddělení dopravně správních agend Městského úřadu Prachatice Ludmila Volčíková se ale domnívá, že ostrá zkouška systém teprve čeká. Zatímco v pátek některé úřady totiž neměly úřední dny, v pondělí bude situace jiná a systém teprve ukáže, jakou zátěž snese. „Dnes je zatím vše v pořádku, i když stále platí, že některé údaje musejí kolegyně na přepážkách zadávat ručně, čímž se celý systém zpomaluje," konstatovala včera Ludmila Volčíková a popsala, že do systému už mohly být zapsány všechny důležité změny jako změna majitele, jeho adresy, nebo třeba barvy vozidla.

Z prachatického registru vozidel tedy odcházeli klienti s novými značkami a aktualizovaným technickým průkazem stejně, jako před spuštěním nového systému.

Podobná situace panovala včera také ve Vimperku. „Systém sice funguje, ale funkční není," zhodnotila situaci Pavla Knoppová z vimperského registru vozidel a vysvětlila, že zadávat nová data bylo včera sice možné, vše ale úředníci museli provádět ručně. „Jsme z toho už hodně vyčerpaní, z toho systému se ztratila data, která tam teď musíme zadávat znovu," uvedla Pavla Knoppová. Úředníci tak stále nestíhají odbavovat tolik klientů, jako v minulosti.

Zázrak? Jak pro koho
Stal se zázrak. Systém registru vozidel včera nespadl, ale „normálně" fungoval. Klientů sice stíhali úředníci odbavovat méně, ale už je nemuseli posílat domů. Občas si někdo odnesl dopravní značky, někdo přepsaný techničák. Ministr Dobeš zvedl hlavu z pomyslného špalku a může se usmát se svým neodmyslitelným šarmem. Možná, že špatné představení opravdu končí. Pro úředníky je ale vyhráno jen zpola. Ti dobře vědí, že pátek není nejvytíženějším dnem. A že ta pravá zátěž přijde v pondělí. Vlk se nažral a koza zůstala celá – jenže za jakou cenu? Systém sice funguje, ale je potřeba ho doplnit. Informace se ztratily v černé díře digitálních dat. A úředníkům nezbývá, než je tam stručně, ručně, postaru, zase dopsat. radek.stepanek@denik.cz