Ačkoliv se může zdát, že když neustále přitéká nemůže nikdo jeden kropáč poznat, není to pravda. Ivana Jeřábková, vedoucí odboru komunálních věcí MěÚ Prachatice, totiž vysvětlila, že pod kamenkou je nádrž na vodu a čerpadlem je pak zajištěna její cirkulace z nádrže do kamenky a zase zpět. „Když nám někdo odtud vodu nabere do kropáče, voda následně chybí a přestane cirkulovat," vysvětlila. V minulých dnech se někdo takový našel a voda téměř okamžitě přestala natékat, protože jí byl nedostatek. „Technické služby proto musely vodu do nádrže doplnit," popsala Ivana Jeřábková.


Zároveň upozornila, že voda není pitná. Je totiž chemicky ošetřena, aby vydržela delší dobu, při ochlazení těla ale neškodí. „Cedulka s upozorněním tam je. Myslím, že ani kytičkám takhle ošetřená voda neprospěje," řekla. Voda se samozřejmě do nádrže doplňuje. Při teplotách, které jsou, se odpařuje, a také se něco vycáká ven. S tím se ale počítá.


Trochu jiná situace je u fontánky v Zahradní ulici. Tam je totiž zajištěn stálý přítok vody z městské soustavy. „Voda v Zahradní ulici je pitná, ale slouží hlavně pro osvěžení kolemjdoucích," zkonstatovala vedoucí odboru. Lze jí zastavit, v noci se tak nikdo u fontánky neosvěží.