Trend, který v letošním roce nastolilo ministerstvo životního prostředí vůči Správa NP a CHKO Šumava bude pokračovat i v příštím roce.


Podle ředitele Správy Jiřího Mánka a jeho ekonomického náměstka Jiřího Kvapila po letošních zhruba 32 milionech, o které snížilo ministerstvo příspěvek ze 143 na 112 milionů korun, dostane Správa od svého zřizovatele na činnost v roce 2013 méně o dalších 10 milionů korun. S klesajícím množstvím nahodilých kůrovcových těžeb a s tím spojenými příjmy za prodej dřeva by se tak rozpočet Správy mohl v následujícím roce propadnout o přibližně 70 až osmdesát milionů korun.


„V tak zvaných tučných letech 2007 až 2011 vytvářela Správa v závislosti na enormní těžbě obrovské přebytky. Bohužel se to nepromítlo do stavu finančních rezerv a stavu na účtu Správy. Přibližně v pololetí letošního roku tak byla situace taková, že se hospodaření Správy blížilo k obrovským záporným číslům. Propad byl v letošním roce zhruba sto milionů korun," shrnul náměstek Kvapil s tím, že uspořit sto milionů korun na provozu Správy je prakticky nemožné a řešení bude muset hledat Správa se svým zřizovatelem.


Není tedy vyloučeno ani další zeštíhlování počtu zaměstnanců Správy, i když podle ředitele Mánka by v příštím období nemělo dosáhnout úrovně letošního roku. Letos Správa propustila 32 pracovníků. „Myslím si, že snížením počtu pracovníků jsme provoz zracionalizovali, ale zůstává ještě prostor ke snížení řekněme do deseti. To je absolutní limit, pod který už bychom neměli jít," podotkl Jiří Mánek.

Propouštění:
V roce 2012 propustila Správa 32 pracovníků. Letos by to mohlo být maximálně 10 lidí. Současný stav zaměstnanců je 264.