Po včerejším oficiálním zahájení začíná dnes Mistrovství světa v biatlonu. V Norsku budou o medaile i o co nejlepší umístění a tím pádem i body do Světového poháru bojovat i čeští reprezentanti.
Palce jim určitě budou držet téměř patnáct set kilometrů daleko od dějiště šampionátu ve Vimperku možná i jejich budoucí nástupci z Fischer Ski klubu Šumava. Šumavský oddíl se před necelými dvě roky stal oficiálně klubem, který má ve své struktuře i biatlonovou sekci. Nicméně spojení biatlon a Vimperk není něčím až tak novým. Biatlon už ve Vimperku kdysi býval a měl i své úspěchy. A když se spojila nová generace vynikajících běžců lyžařů z Fischer Ski klubu Šumava, aktuální úspěchy českých biatlonistů na světové úrovni a přetrvávající nadšení pro biatlon mezi dětmi, byla jen otázka času, kdy biatlon znovu zakotví na Šumavě. „O rozšíření nabídky o biatlon přímo ve Vimperku jsme diskutovali zhruba rok a půl. V té době závodila v biatlonu zhruba pěti až šestičlenná skupinka našich dětí za jihočeský biatlonový klub Staré Město pod Landštejnem. Postupně se objevovaly úspěchy jak při letních závodech, tak i v zimě, proto jsme si řekli, že by byla škoda, aby tyhle děti nezávodily v barvách domácího oddílu. Začali jsme jednat, jakým způsobem biatlon ve Vimperku znovu oživit," říká Jiří Mánek s tím, že výsledkem bylo zřízení biatlonové sekce uvnitř Fischer Ski klubu Šumava za jasně nastavených pravidel a podmínek.
Patří k nim i to, že vybavení týkající se střelby, hradí rodiče závodníků. A nejedná se o zrovna malé částky, byť se i v tomto ohledu situace za poslední tři roky poměrně výrazně změnila. „Na trhu je buď naše ČZ nebo německá puška Steyer. Zatímco česká stojí kolem dvaceti tisíc, německá i víc než padesát tisíc. K tomu další nutné vybavení a dostáváte se na desetitisíce korun. Je to hodně náročné, naštěstí se situace trochu změnila oproti tomu, kdy jsme před třemi roky začínali. Svaz nám trochu pomáhá i s vybavením pro závodníky, takže například co se týká zbraní, máme je od svazu pronajaty za výhodných podmínek. Nevím, jak je to v jiných klubech, ale u nás jsme se s rodiči dohodli na systému, kdy nájem za zbraň na pět let hradí rodiče v přibližně třetinové výši. To už je velmi výhodné a určitě je to cesta, jak pomoci rozvoji biatlonu," doplnil jednatel biatlonové sekce Fischer Ski klubu Šumava Jiří Mánek.
První biatlonoví závodníci v dresu Fischer Ski klubu Vimperk, tedy Ondřej Mánek a Denisa Nováková, už závodí v domácích barvách od loňského dubna. Následovali je i zbylí závodníci z Vimperku, kteří do té doby závodili za Staré Město pod Landštejnem.
Tam se vimperští biatlonisté uchýlili víceméně z nutnosti. „Je třeba si uvědomit, že biatlon se ve Vimperku dělal v minulosti možná i dřív, než běžecké lyžování. Začínalo se se závody branné všestrannosti, když jsem byl na gymnáziu, byl tam biatlon studijním oborem, byť se soustředil hlavně na letní. My jsme po revoluci obnovili činnost běžeckého lyžování, ale biatlon nikdo v té době neuchopil," vzpomíná předseda Fischer Ski klubu Šumava Karel Hudeček. Své biatlonisty měl Jihočeský kraj už v době před zhruba deseti roky, kdy se začínalo s olympiádami dětí a mládeže. Jihočeský kraj vyslal své biatlonisty už na první ročník v době, kdy o biatlonu ve Vimperku nikdo moc nemluvil. „Udělali jsme se to jen proto, že jsme nechtěli jako Jihočeský kraj tohle místo pustit. Řekli jsme si, umíme na lyžích, zkusíme i střelbu. Aby vůbec mohli závodníci startovat, museli se kvalifikovat, to znamenalo mít český pohár. Vimperáci tedy už před deseti roky dokázali být úspěšní i v biatlonu, byť ne tehdy pod naším klubem, ale nejprve samostatně a pak pod hlavičkou Starého Města pod Landštejnem," dodává Karel Hudeček.
Doba se ale změnila a dnes jsou biatlonisté schopni konkurovat běžecky i specialistům běžcům, byť třeba jen na kratší vzdálenosti. Pokud dnes není biatlonista schopen rychle běhat na lyžích, nemá moc šancí na úspěch. „Dnes už prostě nefunguje to, co ještě před patnácti roky, kdy běžci, kterým to moc neběhalo, nebo se jim nechtělo tolik trénovat, přešli na biatlon, tohle dneska už dávno nestačí. Vidíme to i v našem oddíle. Proto jsme řekli, že budeme dělat i biatlon, ale nebudeme nic trhat a dělit a bude se dál trénovat ve společných existujících skupinách. Základ je fyzická výkonnost a ten, kdo chce dělat biatlon, k tomu všemu ještě bude střílet," dodal.
A biatlon se vrací i na vimperské gymnázium. „Není to už nic tajného, oficiálně to máme potvrzeno a nabízíme biatlon v rámci sportovního gymnázia," potvrdil ředitel školy Jan Heřta. „V letošním roce to bude spíše zaváděcí záležitost, od září budeme mít zatím jen jednoho studenta, jímž je Ondřej Mánek. Ale ano, nabídku sportovního gymnázia rozšiřujeme o biatlon a uvidíme, jak na tom budeme. Jednali jsme s vedením Fischer Ski klubu Šumava jak s panem Hudečkem, tak panem Mánkem. V tuto chvíli nebude škola přibírat speciálního trenéra na biatlon. Dohodli jsme se, že lyžařský trénink budou na základě smlouvy zabezpečovat trenéři Ski klubu. Střelbu si zatím řeší biatlonová sekce sama v rámci klubu," doplnil ředitel školy.