Jakousi daní za úspěch je i to, že musejí sportovci plnit své povinnosti v jakékoliv roční době, a ty jim nedovolí se slavnostního vyhlášení účastnit.


Vítězství v anketě mezi dospělými obhájil ještě devatenáctiletý biker Jan Vastl. Ten v době vyhlášení ankety mířil do tepla na tréninkový kemp své nové stáje Bianchi, kam přestoupil z vimperské České spořitelny v říjnu loňského roku. Jan Vastl se loni blýskl pátým místem na evropském a čtvrtým místem na světovém šampionátu v kategorii U23. „Věřil jsem, že by Honza mohl být na světovém šampionátu do desítky, čtvrté místo je vynikající. Jel kategorii prvním rokem a další tři ho v ní čekají. Alespoň má kam stoupat," pochválil závodníka trenér Jiří Lutovský, který za něho přebíral ocenění, a dodal: „Přechodem k Bianchi se toho ve spolupráci mezi mnou a Honzou zas tak moc nemění. Stále je studentem vimperského gymnázia a já jsem zde jeho trenérem. Bude mít jen trochu jinou skladbu závodů, kromě Světového poháru absolvuje i pohár v Itálii, který je pro Bianchi prestižní. Do toho vložíme pak i nějaké České poháry."


Druhou příčku v anketě získala triatlonistka ŠuTri Prachatice Barbora Hlaváčová. Také ona je v současné době na soustředění v teple. Loni se jí vydařil akademický světový šampionát v Brazílii, kde skončila šestá. Kromě výborných výsledků ve sportu Barbora studuje i prestižní VŠCHT v Praze. „Pro mě je důležité, aby byla Bára šťastná v tom, co dělá a mám pocit, že to platí jak pro triatlon, tak směrem ke škole," uvedla maminka Lenka, která za Barboru ocenění přebírala. A ve spojitosti s Brazílií se na mysl dere samozřejmě i olympiáda v Riu. „Hodně půjde o nominační kritéria. O olympiádě se v Brazílii také bavili a mám pocit, že je největším problémem bezpečnost v zemi."


Třetí v pořadí, judista Jakub Drahoš, sice nikde na soustředění v teple nebyl, ale musel být v teple domova, neboť jej upoutala na lůžko chřipka. „Kuba všechny pozdravuje, moc si váží ocenění a mrzí jej, že nemohl přijet. Slibuje, že i letos udělá vše pro to, aby se svými výkony mohl objevit i na dalším vyhlášení ankety," uvedl Jakubův kolega z týmu Antonín Turek.


A aby se to nepletlo, chyběl i čtvrtý v pořadí Jakub Kordač. Ten se právě vrátil z Univerziády na Slovensku a musel na soustředění s Duklou Liberec, jejímž je po přestupu ze Sokola Stachy členem. Jakub si čtvrté místo vybojoval za výborné výkony v juniorských lyžařských soutěžích u nás i na juniorském světovém šampionátu.