Místní komunikace v ulici U Studánky má vést po pozemku, který vlastní manželé Liptákovi. Ti se nebrání prodeji, protože vědí, že silnice je zakreslena do územního plánu a má jednou propojit ulice Javorová a Lipová. V tuto chvíli ani není jasné, kdy by měla být cesta postavena.


Liptákovi uznávají, že jejich chybou bylo to, že si stavební povolení důkladně neprostudovali a dopředu nezjistili, že povolení na stavbu plotu bylo jen dočasné. „Chyba stavebního úřadu byla ale ta, že postavení plotu vůbec povolil," vytkla Andrea Tajanovská vedoucímu stavebně správnímu odboru. Antonín Jurčo se bránil tím, že podmínky byly ve stavebním povolení jasně a předem definovány.


Zastupitelé podle slov starosty Martina Malého nemohli v pondělí rozhodnutí o odstranění stavebního úřadu změnit. „To nám nepřísluší. Jde o rozhodnutí státní správy," zdůraznil starosta.


Podle Antonína Jurča manželé Liptákovi musejí plot odstranit do konce září. „To uděláme. Na odstranění už máme objednanou i firmu. Následně postavíme plot jiný tam, kde má podle územního plánu stát. Necháme tedy oněch devět metrů našeho pozemku bez ohraničení," řekl včera Pavel Lipták. Nechápavě kroutil hlavou i nad tím, že on plot odstraní a soused má na stejném místě část svého plotu zase postavit.


Manželé Liptákovi jsou připraveni pozemek městu prodat. Ale nesouhlasí s cenou, kterou město nabídlo. „Nabízejí nám cenu tři sta korun. My pozemky na rodinný dům koupili od soukromého majitele za úplně jiné peníze," hodnotí Pavel Lipták a doplnil: „V případě, že dojde k nějaké dohodě, chceme dopředu vědět, kdo se o ten pozemek bude starat do doby, než tam vůbec nějaká silnice bude."


Prachatický starosta Martin Malý vysvětlil, že nabízená částka je v Prachaticích obvyklá cena za pozemky pod komunikací. „Částka ale nemusí být konečná. Je to na dohodě," doplnil Martin Malý.


Vedoucí stavebně správního odboru města Antonín Jurčo uznal, že nejvhodnější by v tuto chvíli bylo pozemek pod budoucí komunikací vykoupit, aby bylo jednou pro vždy jasno. „Navržené řešení komunikace má své opodstatnění z hlediska územního plánu," vyjádřil svůj souhlas zastupitel Jan Toncar a s ním souhlasila i Jana Krejsová: „Neměli bychom rozhodnutí o vykoupení pozemků odsouvat. Neříkám ale za jakou cenu. Vybudování silnice tam je běh na dlouho trať, majetkově bychom ovšem měli mít věc vyřešenou."


Komunikace jako spojení ulic Javorová a Lipová je v současné době i v nově zpracovávaném územním plánu. „Ten, který se zpracovává v současné chvíli, jsme schválili všichni," uvedl místostarosta Robert Zeman.