„Ty mají dostatek živin, především fosforu. Shlukují se do kolonií a vytvářejí vodní květ. Mají alergické účinky a u koupajícího se člověka mohou podle toho, jak je citlivý, vyvolávat vyrážky, zarudnutí očí, rýmu. Produkují toxiny a podle jejich množství, které se do organismu dostanou, se liší projevy od lehké akutní otravy manifestované třeba žaludečními nebo střevními potížemi, přes bolesti hlavy až po vážnější problémy např. onemocnění jater," varuje tiskový mluvčí krajské hygienické stanice František Kotrba.


Druhým závažným ukazatelem je stupeň znečištění fekálního původu. To je „civilizačním" projevem, souborem činností člověka.


„Kontaminace patogenními organismy může pocházet z odpadních vod, domácích i volně žijících zvířat i od koupajících se osob. Tento typ znečištění není sledovatelný vizuálně – smyslově, voda vypadá velmi čistě, problém může nastat, když se jí plavec, například malé dítě, omylem napije. Hrozí především žaludeční a střevní potíže," poznamenal František Kotrba.


Hygienici proto radí nekoupat se na místech evidentně znečištěných odpadními vodami.
Dbát doporučení hygieniků a tam, kde se kvalita vody sleduje a koupání nedoporučují, se nekoupat.
„Pokud sami trpíte nějakým infekčním onemocnění, buďte k ostatním ohleduplní a nekoupejte se," doplnil.

Tip pro vás:

Kam se vyrážejí ochladit čtenáři Prachatického deníku?

Magdaléna Nováková, Husinec
Přesto, že je to z Husince poměrně daleko, nejraději se s rodiči jezdíme koupat na Křišťanovický rybník, protože voda je přírodní a velmi čistá díky rašelině, která se v této oblasti nachází. Další alternativou je soukromý bazén.

Marek Šimek, Prachatice
Zásadně jezdím na Křišťanovický rybník. Je zde výborná kvalita vody, která je možná trochu studenější. Ve spojení s přírodním prostředím si myslím, že patří u nás na Prachaticku k nejlepším možným místům na koupání.

Marek Kolafa, Husinec
Jezdíme se koupat do Lažišť, kde je voda relativně teplá. Trošku problém nastává, když se voda vlivem velkého počtu návštěvníků zvíří a je pak špinavější. Občerstvení je tam také zajištěno na dobré úrovni.