„Radnice ve švýcarském Spiezu vypovědělo partnerskou smlouvu,“ potvrdil prachatický starosta Jan Bauer s tím, že Spiez informoval vedení města Prachatice dopisem a prachatičtí radní ji zatím vzali na vědomí.

Důvod, proč se tak stalo, vedení města Prachatice příliš nechápe. „Zástupci Spiezu nám napsali, že naplnili cíle, které si vytyčili a již není nutné v partnerství nadále pokračovat,“ upřesnil Bauer s tím, že dopis přišel jako rána z čistého nebe, bez předchozího upozornění. Doplnil, že ho jednostranné vypovězení překvapilo. Výpověď by tak měli dostat na stůl zastupitelé, a ti určí další postup. Jisté je, že Prachatice nebudou hledat jiné město ve Švýcarsku, které by Spiez nahradilo.

Podle slov prachatického starosty Jana Bauera v nejbližší době město nebude měnit ani bilboardy na příjezdových komunikacích do města. Na nich je uvedeno devět měst, s nimiž mají Prachatice partnerskou smlouvu uzavřenou. Jsou to města Ignalina, Rogačevo, Grainet, Impruneta, Waldkirchen, Mauthausen, Terra del Sole, Zvolena a právě Spiez.