Nedávno vedení města Vimperk vypsalo architektonickou soutěž, prostřednictvím které požádali architekty o vytvoření studií. Jedna z nich bude tou, podle které by se nová budova školky měla postavit. „Přišlo jich sedmdesát jak od renomovaných českých, tak i zahraničních architektů,“ uvedla starostka Vimperka Jaroslava Martanová s tím, že celková hodnota odevzdaných prací je zhruba dvacet milionů korun. „Je to nejvíc návrhů na jednu stavbu za posledních třicet let,“ upřesnila s tím, že návrhy jsou kvalitní a vybrat z nich šest bylo velmi těžké. Hodnotitelé nakonec vybrali šest prací a stanovili jim pořadí od prvního do pátého místa, dva návrhy dostaly shodně místo páté. V současné chvíli běží lhůta na podávání připomínek a po patnácti dnech budou vyhlášeni vítězové. „Na přelom dubna a května připravíme veřejnou prezentaci s povídáním o architektonické soutěži a představením vítězných návrhů,“ popsala další postup vimperská starostka. Dodala, že obyvatelům města ale ukáží všech sedmdesát návrhů. Do té doby žádný z návrhů město nezveřejní.

Nejlepší čeká odměna

Architekty, jejichž práce hodnotitelé vybrali, Vimperští finančně odmění. Peníze sice mají připravené v rozpočtu, ale i tak si Vimperští požádali o dotační peníze. Za první místo to bude čtyři sta tisíc, dvě stě tisíc za druhé místo, sto tisíc za místo třetí, další v pořadí dostane čtyřicet tisíc a zbylí dva po třiceti tisících. „Takové podmínky byly stanovené v zadání architektonické soutěže,“ uvedla Jaroslava Martanová.

Prostor u areálu letních sportů, kde by v budoucnu mohla stát nová vimperská mateřská škola.
Vimperk chce novou školku, o její podobě rozhodne soutěž architektů

Vypracování projektové dokumentace na novou Mateřskou školu ve Vimperku vyjde na zhruba sedm milionů korun. A protože Vimperští nenechávají nic náhodě, v únoru požádali tako o dotaci na projekt. „Stavba samotná vyjde na asi sto milionů korun,“ doplnil vimperský místostarosta Zdeněk Kuncl.

Začnou za dva roky?

Vedení Vimperka plánuje, že v příštích dvou letech by mohla být projektová dokumentace hotová a v nejdéle v roce 2026 by chtěli začít stavět. Také na stavbu chtějí získat dotace. „Na školní objekty dotace jsou,“ věří zástupci vimperské radnice. Celkové náklady na stavbu Vimperským přijdou adekvátní. „Stavíme objekt, který chceme stavět s perspektivou, že tu bude stát a sloužit na dalších sto let a bude sloužit dalším čtyřem generacím. V tu chvíli ta suma není tak obrovská,“ zdůvodňuje Jaroslava Martanová celkové náklady na stavbu.

S postavením nového objektu Vimperk žádnou stávající školku nezruší, stane se detašovaným pracoviště Mateřské školy 1. máje. Místo v nové školce najde 96 dětí. V současnosti Vimperští děti do školky odmítají. „Je velký zájem na umístění dvouletých dětí z Vimperka i okolí,“ vysvětlila starostka s tím, že kapacita pro předškoláky ve městě je 270 míst.