„Nenašel jsem nikde zmínku, že by se takováto akce tady konala, což je rozhodně škoda. To ostatně dosvědčí všichni účastníci pochodu," potvrdil jedinečnost víkendového putování Jaroslav Pulkrábek, ředitel Kulturního střediska ve Vimperku. Právě kulturní středisko totiž celý projekt připravilo.

„Nešlo samozřejmě jen o pochod. Hned na počátku byla mše svatá v philippsreutské kapli. Myslím, že v českém jazyce se tam bohoslužba nekonala hodně dlouho. Prohlédli jsme si kostely v Horní Vltavici a na Korkusově Huti a prošli jednu naučnou stezku. V Horní Vltavici pro nás připravili country bál a ve Vimperku zahradní slavnost," přiblížil celý dvoudenní program Jaroslav Pulkrábek.

Právě zapojení obcí na trase vidí jako největší přínos. „Je to další nápad, který může přinést užitek obcím, které stezka spojuje. Velký zájem projevili Bavoři a starosta Philippsreutu i zástupci dalších měst přijeli na nedělní slavnost. Starosta Kubovy Huti celou cestu absolvoval s námi. A ve všech obcích, kterými jsme procházeli, se o nás moc pěkně starali," pokračoval ředitel Pulkrábek.

S projektem však nepomáhali jen starostové obcí a městyse na trase, ale i bohumilická jízdárna, mažoretky a především vimperské spolky. A samozřejmě velkým plusem byla podpora fondů Evropské unie.

A právě dotazy účastníků i starostů po tom, co se chystá na příští rok, vidí ředitel Pulkrábek jako nejlepší ocenění pochodu. „Soumarská stezka si naši pozornost určitě zaslouží. Takže něco vymyslíme. Třeba ji projedeme na koloběžkách," nastínil úvahy o budoucích plánech ředitel kulturního střediska Jaroslav Pulkrábek s tím, že nápad s koloběžkami vzešel od kubovohuťského starosty Zbyňka Kloseho. Právě na Kubově Huti jsou totiž turistům koloběžky k dispozici. Lidé na nich mohou sjíždět tamní sjezdovku v letních měsících, kdy tam není sníh.