Tlusté zdi, chybějící podsklepení, trezorová místnost připomínající atomový kryt nebo skála v podzemní části domu. Překvapení, o kterých neměl majitel bývalého sídla prachatických komunistů, společnost Residence Invest Prachatice, ani tušení. Překážky ale překonala a nabízí sluncem zalité bydlení s impozantním výhledem do okolí.

Panorama Residence Prachatice.
Z komunistického sídla je Panorama Residence. Budova „lebedí“ oku i zvenčí

Jan Veselý, rodák a velký patriot Lhenic má od středy 1. května úsměv od ucha k uchu. Karel IV. se po létech dohadů a odmítání konečně usadil na lhenickou kašnu na náměstí. Po dlouhých šesti letech.

Usazování sochy Karla IV. na lhenickou kašnu.
Lheničtí mají radost. Karel IV. sedí na kašně

Zahájení nové sezony, letos už čtrnácté, Chlumanského trhu počasí přálo, a tak se nikdo nedivil, že dorazily desítky prodejců a stovky lidí. První květnová sobota byla pro zahájení Chlumanského trhu jako dělaná.

První Chlumanský trh 2024.
První Chlumanský trh nové sezony byl zalitý sluncem

Pětiletá holčička se ztratila v neděli 5. května dopoledne se rodičům v šumavském lese poblíž Stachů na Prachaticku při procházce. Matka po zhruba hodině hledání zalarmovala policii, horskou službu, vrtulník i tým záchranářů se psem. Pátrání mělo šťastný konec.

Horská služba Šumava. Ilustrační foto.
V šumavském lese se ztratila pětiletá holčička. Pátrání mělo šťastný konec

Nulovou toleranci vyhlásili na přelomu dubna a května policisté. Na silnice tak s přístrojem na měření alkoholu v dechu vyrazili o čarodějnické noci i ti z Prachaticka. Srovnání s loňským rokem říká, že opilých řidičů je letos více.

Kontrola alkoholu u řidičů. Ilustrační foto.
O čarodějnické noci policejní kontroly odhalily čtyři řidiče pod vlivem

Galerii Kvilda, která je svoji polohou ve výšce 1070 metrů nad mořem nejvýše položeným galerijním prostorem v České republice, vystavuje fotografie Stanislav Schneedorf z Volar. Stanislava Schneedorfa, kterému nikdo neřekne jinak než Sten, zná na Prachaticku téměř každý. S láskou a na vlastní pěst totiž hledá a renovuje šumavské křížky. Jenže ty vystavovat nemůže, protože je vrací zpět do šumavských lesů, luk a strání.

Ve Kvildské galerii vystavuje fotografie Stanislav Schneedorf. Ukazuje na nich opravené šumavské křížky.
Šumavské křížky jsou k vidění v nejvýše položené galerii v republice

Rachot z oblaků nad Prachatickem a Krumlovskem nejsou bouřková mračna. Vojenský prostor v Boleticích pro tentokrát obsadili letci. V pondělí 6. května si lidé mohli myslet, že se ocitli pod leteckou palbou. Všechno je jen cvičné.

Cvičení vzdušných sil. Ilustrační foto.
Rachot z oblaků: V Boleticích cvičí armádní letci navigování na cíl

Nejen dřevěné sochy od Karla Krále lemují prachatickou tankovku. Před pár dny tam přibyly cvičební prvky. Ti, kdo vyrazí na procházku, tak nemusejí jen protahovat nohy, ale rovnou celé tělo a vytvarovat si břišní svaly na čerstvém vzduchu.

Nové prvky na cvičení lemují prachatickou tankovku.
U prachatické tankovky člověk protáhne nejen nohy, ale celé tělo

Slib Jihočeského kraje, že se ještě letos pustí do úpravy přehledné, ale podle statistik nehodovost nebezpečné křižovatky U Stopařky ve Vitějovicích se pomalu, ale jistě naplňuje. Rada Jihočeského kraje před pár dny schválila stavební firmu, která se pustí do práce.

Křižovatka U Stopařky ve Vitějovicích. Místo častých dopravních nehod.
Kruháč U Stopařky bude, Jihočeský kraj vybral stavitele