Podívat se do soudního spisu už není pro účastníky soudního řízení problém. Prachatický okresní soud totiž zřídil infocentrum, kde je možné se do spisu podívat. Prachatickému deníku to potvrdil ředitel soudní správy Okresního soudu v Prachaticích Jan Křiváček. Podle jeho slov nová služba existuje od poloviny minulého týdne.

„Snažíme se účastníkům řízení, jejich právním zástupcům, ale i veřejnosti zkvalitnit a zjednodušit odpovídající informovanost,“ zdůvodnil zavedení nové veřejné služby.

Informační centrum je otevřeno denně a zájemci tam mohou zjistit stav jednotlivých řízení, dobu nařízeného jednání nebo si zajistit vyznačení právní moci rozsudků. Zároveň mohou zájemci spisy v informačním centru studovat. „Nahlížení do spisu je ale nutné objednat si předem, stejně jako kopii datového nosiče,“ zdůraznil Jan Křiváček.

Některé dotazy jsou podle jeho slov pracovnice informačního centra schopny odpovědět hned, případně nasměrují dotyčné tam, kde jim na jejich dotaz odpoví konkrétní osoba, která má danou věc na starosti. Informační centrum převezme i soudní podání nebo prodává kolky.