„V současné době máme otevřeno každý den až od čtrnácti hodin,“ zmínila se obsluha prachatického solária Pavlína Stejkozová. Podle ní nejvíce záleží na počasí. „Když se léto nepovede a jsou chladné dny, lidé solárium navštěvují, je to ale pokaždé méně než v chladných měsících. Nyní můžu říci, že počet zákazníků je menší zhruba o třetinu,“ upřesnila Stejkozová s tím, že návštěvníky zmíněného zařízení upozorňuje na to, že není vhodné spojovat solárium se slunečním zářením. „Samozřejmě všeobecně platí to, že pokud půjdu ráno do solárka, v ten samý den už na slunce nepůjdu a také naopak,“ podotkla.

Doba bez opalování, kterou by měl člověk po návštěvě solária dodržet, je jeden den. „To je základní pravidlo, na které upozorňujeme každého zákazníka,“ vysvětlovala majitelka dalšího prachatického solárního studia Edita Šlosková. Ta doporučuje návštěvu solária zejména jako přípravu před odjezdem do teplejších krajin. „Předopalování je vhodné, zejména když člověk odjíždí k moři někdy v zimě. Pokožka se musí na velké dávky slunečního záření připravit, aby se nespálila,“ vysvětlovala Šlosková. Pokud někdo využívá solárium i v letních měsících, je to zejména kvůli nedostatku volného času. „Solárium navštěvuji často a vím, že se nemá spojovat se sluncem. Osobně ale nemám čas na opalování venku, a proto upřednostňuji právě solárko,“ vyjádřila se k letnímu opalování Martina Kašpárková z Prachatic.

Dermatologové opalování v soláriu nedoporučují vůbec. „Riziko tady samozřejmě je, proto nevidíme rádi ani předopalování. Každý člověk má totiž jiný fototyp,“ vysvětlovala nebezpečí hrozící lidské pokožce kožní lékařka Anna Škáchová. Lidská kůže má podle jejích slov jasně stanovenou hranici pro opalování. Pokud je tato hranice překročena, ničivé následky mohou být trvalé. „Tato hranice leží u každého člověka jinde. Počet ozáření se navíc sčítá a kůže si to všechno pamatuje,“ uzavřela lékařka.

Radek Štěpánek