VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Snímky odhalí i jednotlivé napadené stromy

Šumava – Ještě před několika roky si museli vystačit lesníci v Národním parku Šumava při zjišťování kůrovce přímo v porostech pouze s dobrým zrakem a dalekohledem, což je samozřejmě stále jediná metoda vyhledávání aktivních kůrovcových zdrojů. Šest let už ale mohou alespoň před začátkem nové kůrovcové sezóny využívat vyhodnocenou ortofotomapu. Ta prozradí zpětně nejen viditelný stav horního stromového patra v uplynulém období, ale po důkladném zpracování i celkový výskyt souší za sledované období. Lze tak snadněji předpovídat i vývoj v období následujícím.

21.2.2013
SDÍLEJ:

Červená barva značí zdravý les, avětlá kůrovce.Foto: Deník/Miroslav Fuchs

Digitální ortofotomapa byla sice pořizována již před rokem 2006, ale jen pro jednotlivé lesní správy v souvislosti s přípravou lesního hospodářského plánu. Od roku 2006 se každý rok pořizuje ortofotomapa celého území Národního parku Šumava. Vyhodnocení stavu lesa z ortofotomapy provádějí pracovníci z oddělení geografických informačních systémů.

Tento týden představilo vedení Správy NP a CHKO Šumava veřejnosti nejen způsob vyhodnocení stavu lesa kůrovcem v uplynulých letech nejvíce zasaženého území Modravska a Srňska, ale také princip leteckého snímkování. Výstupem je speciální ortofotomapa. Zpracování získaných dat má na Správě na starost Pavel Němčák.

K čemu a jak využívá Správa parku letecké snímky?
Většina lidí už dnes z internetu zná klasické ortofotomapy v přirozených barvách, které samozřejmě také využíváme. Ale pro  potřebu zjišťování stavu lesních porostů, kdy musíme umět rozlišit zdravé porosty od porostů s odumřelým horním stromovým patrem, využíváme kombinované ortofotomapy  v přirozených barvách se záměnou červeného pásma za blízké infračervené pásmo. Výsledná ortofotomapa má stejně vysoké rozlišení s detailem 20 centimetrů, což umožňuje zaznamenat přesnou hranici změněných ploch (odlesněných ploch, polomů), navíc nám umožňuje díky vhodnému výběru pásma také přesněji rozlišit zdravý porost od napadeného. Můžeme obraz vyhodnocovat až při měřítku 1:500 při stále dostatečné kvalitě. Na plochách sledujeme stojící a ležící souše, polomy, odlesněné plochy s ponecháním či bez ponechání hmoty, a to v kontrastu se zdravým porostem. Vlastní vyhodnocení celého území Šumavy provádí jeden člověk zhruba jeden měsíc. Musí zpracovat aktuální stav a porovnat ho se stavem v předchozím období. Do budoucna chystáme také podporu odborným pracovníkům při zjišťování údajů týkajících se viditelné obnovy lesa a podobně.

Které období je pro snímkování nejvhodnější?
Pro letecké snímkování je smluvně určeno období s pevně vymezeným časovým rozpětím od konce srpna maximálně do konce října tak, aby byl dostatečný časový prostor Šumavu nasnímkovat, a to hlavně z hlediska počasí. Ideální je snímkování v jednom, dvou dnech po sobě jdoucích. Ne vždy je to reálné. I když se běžnému pozorovateli může zdát, že jsou ideální podmínky pro viditelnost, i slabý opar může velice negativně ovlivnit výslednou kvalitu. Podle Českého hydrometeorologického ústavu je na Šumavě průměrně pouze zhruba šest dní v roce ideálních pro nasnímkování celého území.

V čem se liší letecké snímky, které využíváte, od běžných leteckých snímků?
Výsledná ortofotomapa je kombinací dvou metod, a sice se jedná o ortofotomapu v pásmu přirozených barev, kde je červené pásmo nahrazeno blízkým infračerveným pásmem. Využívá se toho, že vegetace neobsahující chlorofyl má v tomto pásmu výrazně vyšší odrazivost, takže na výsledných snímcích vypadá každá souše oproti zdravému porostu kontrastněji.

Máte možnost ze snímků zjistit i porosty, které jsou v počátcích napadení kůrovcem?
Fázi po napadení kůrovcem ortofotomapa rozlišit nedokáže. Mohou být sice místa, kde je možné pozorovat jisté odlišnosti a některé stromy se mohou například jevit jako našedlé, ale je třeba počítat s jistou chybovostí, protože taková změna barevnosti může být zapříčiněna například tím, že strom je porostlý lišejníkem. Vždy je potřeba takové výjimky posuzovat v celkovém kontextu. Pokud se strom nachází v souvislejším uschlém porostu, pak lze odhadnout, že i tehdy se jedná o kůrovcem napadený strom, ale v místech, kde je porost nezasažený, mohou být příčiny i jiné.

Není možné využít například satelitní snímky?
Běžné satelitní snímkování pro tento účel nevyužíváme, i když i takové snímky máme. Většinou je ale s ohledem na omezené rozlišení nepoužíváme. Pokud bychom chtěli mít k dispozici satelitní snímky s vyšším rozlišením a ve větším detailu, bylo by to logicky i finančně náročnější. Proto máme k dispozici satelitní snímky, které jsou volně dostupné, ale ty neumožní provést pro naše účely stejně kvalitní rozbory, jaké nám umožní letecké snímkování.

Nebylo by lepší provádět snímkování v jarním období?
Podzimní termín vybraný pro snímkování má své důvody. Je pravdou, že v jednom roce se provádělo snímkování i v jarních měsících. Ale s ohledem na finanční možnosti není možné provádět snímkování dvakrát ročně. Podzim je výhodnější i z toho důvodu, že je v tomto období většinou rojení kůrovce u konce. V zimním období pak již můžeme poskytnout výsledky vedení  Správy parku, které může plánovat a připravovat se na další sezónu.

Autor: Miroslav Fuchs

21.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 12 200 Kč Montéři kovových konstrukcí Montéři kovových konstrukcí. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 11. Poznámka: Práce ve výškách - montáž vzduchotechniky, stavby montovaných hal. Místo výkonu práce: Na Horánku, č.p. 699, 384 11 Netolice - služební cesty v rámci celé ČR. , První kontakt nutno předem domluvit se zaměstnavatelem., Reindl Pavel, tel.: 604 296 700, e-mail: pavel.reindl@seznam.cz. Pracoviště: Arep servis s.r.o. - pracoviště netolice, Na Horánku, č.p. 699, 384 11 Netolice. Informace: Pavel Reindl, +420 604 296 700. Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 16 000 Kč Svářeči Svářeči, řezači plamenem a páječi. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Svařování kovových dílů plamenem, elektrickým obloukem, termitem a jinými způsoby;obsluha odporových svářecích zařízení., Možnost zaučení a získání svářečského průkazu., Samostatnost, Praxe výhodou není podmínkou, vhodné pro zdravé osoby, řidičský průkaz výhodou, ne podmínkou. , , Kontakt: e-mailem: smc-metal@seznam.cz. Pracoviště: Smc metal s.r.o. - provozovna, 383 01 Prachatice. Informace: Jana Malkusová, +420 734 852 624. Administrativa - Pracovníci evidence dat a archivů referent. 16 500 Kč Pracovníci evidence dat a archivů referent. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, Veškerá agenda související s vypisovanými výběrovými řízeními, pasporty, správa archivu, registru smluv, průkazů energetické náročnosti, revize plynu a komínů, pošta, datová schránka a další agendy., Požadavky:, Dobrá znalost českého jazyka, znalost práce na PC (Word, Excel), pracovitost, zodpovědnost, ochota učit se nové věci. Znalost stavební problematiky výhodou., Výhody:, - Příspěvek na stravování, 25 dnů dovolené, služební telefon i pro soukromé využití, Kontakt:, - Schrenk Libor Ing., tel.: 602121496, e-mail: Lschrenk@msdb.cz. Pracoviště: Městská správa domů a bytů s.r.o., Za Baštou, č.p. 394, 383 01 Prachatice. Informace: Libor Schrenk, +420 602 121 496. Výroba - Výroba Zámečníci strojů 20 000 Kč Zámečníci strojů Zámečník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 12. Poznámka: Práce v celé ČR, Místo na zaučení, Způsob prvního kontaktu zájemce o volné pracovní místo se zaměstnavatelem - telefonický kontakt nebo e-mailem:, - Reindl Pavel, tel.: 604 296 700, e-mail: pavel.reindl@seznam.cz. Pracoviště: Arep servis s.r.o. - pracoviště netolice, Na Horánku, č.p. 699, 384 11 Netolice. Informace: Pavel Reindl, +420 604 296 700.

Akademie jihočeských talentů
30

TalentAkademie má před sebou další dva dny

Ilustrační foto.

Opustili nás

Jihočeští hasiči jsou světoví

Jižní Čechy - Dva jihočeští profesionální hasiči Michal Brousil a David Kubiš se zúčastnili 13. Světových hasičských her, které se konaly v Jižní Koreji.

Požár kulturního stánku a co všechno chybí Praze: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 19. až 21. září 2018.

Kmen stromu udeřil muže do zad

Jindřichův Hradec - Policejní komisař služby kriminální policie a vyšetřování z Hradce vypracoval 19. září usnesení o zahájení trestního stíhání podezřelého muže pro trestný čin těžké ublížení na zdraví z nedbalosti.

Netoličtí se zapojili do Měsíce náborů

Netolice /OBRAZEM/ Páteční dopoledne patřilo na netolickém fotbalovém hřišti dětem z 1. a 2. tříd ZŠ a Mateřských škol.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT