„Od středy 1. dubna, kdy je snímání povinné, až do včerejška 3. dubna zažádalo o vydání pasu s rozšířenými biometrickými údaji celkem pětatřicet občanů z toho bylo dvanáct dětí starších šesti let. Komplikace částečně vznikaly se snímáním otisků právě u dětí. Konkrétně u jednoho, kterému bylo šest let teprve čtrnáct dní, jsme nemohli delší dobu otisk řádně sejmout. Počítač je zkrátka nevzal. Po chvíli se ale vše nakonec podařilo. Zjistili jsme, že ono dítě mělo naraženou ruku,“ popisuje nečekané problémy vedoucí odboru vnitřních věcí Městského úřadu v Prachaticích Zdeněk Filip.
Podle jeho slov by neměla delší čekací lhůta žadatele o pasy odradit.
„Otisky se musejí sejmout z obou rukou. Pokud počítač otisk z jednoho prstu nevezme, musejí se zkoušet další. Celkově se ale nejedná o žádné razantní prodloužení obvyklé čekací doby,“ upozorňuje dále.
Zdeněk Filip je rovněž přesvědčen, že se podaří dodržet i standardní dobu na vydání pasu. „Systém funguje teprve tři dny, i tak ale jistě vše půjde bez problémů a dobu maximálně třiceti dnů na vydání pasu dodržíme. Problémy ale mohou vzniknout v letní turistické sezoně, kdy čekáme podstatně větší nápor žadatelů,“ hodnotí dále.
Rodiče dětí, které se o letních prázdninách chystají na cesty do zahraničí, by podle slov Zdeňka Filipa neměli nechávat vydání pasu na poslední chvíli.

„Pokud jejich dítě ještě nemělo v minulosti vydaný cestovní pas, je důležité, aby rodiče požádali o vydání potvrzení o státním občanství. Právě z důvodu možného prodloužení vyřízení žádostí o vydání pasů je nutné připravit se včas. Potvrzení vydá Krajský úřad za zhruba tři týdny. Rodiče si ale mohou dojet do Českých Budějovic sami, všechny potřebné informace jim poskytneme,“ dodal Zdeněk Filip.