V současnosti hlídky městské policie proto věnují zvýšenou pozornost sněhu nejen na zemi, ale hlavně nad ní. „Pokud hlídky zjistí, že na některé ze střech hrozí nebezpečí pádu sněhu a ledu, upozorníme na tento stav majitele objektu a doporučíme mu, aby sníh odstranil, nebo alespoň chodce na možné nebezpečí upozornil,“ uvedl velitel MP Vimperk Pavel Dub.
Městští strážníci asistovali zatím pouze u jediného odstraňování nebezpečných sněhových převisů, a to konkrétně včera u budovy gymnázia. „Sníh odstraňovali hasiči, naše hlídka zajišťovala kontrolu a bezpečnost v silničním provozu,“ potvrdil Dub.
Podle jeho vyjádření je ve Vimperku nekritičtější situace především v těch nejužších ulicích. „Týká se to hlavně komunikace od pošty až po gymnázium, tedy hlavně v ulicích Rožmberská a Pivovarská, kde je nejen úzká vozovka, ale také vysoké domy, takže chodci nemají možnost někam uhnout. Zejména na úzkých ulicích města jsou kromě chodců ohrožena i projíždějící a parkující vozidla,“ dodal velitel městských strážníků Pavel Dub s tím, že dosud neměli hlášen ani jeden úraz případně škodu vzniklou v souvislosti s padajícím sněhem ze střech.
V prevenci, pokud je už v takovém případě vůbec možná, lze podle Pavla Duba vycházet ze zkušeností. „Zvláště tam, kde padal sníh ze střech v minulosti, by měli majitelé domů věnovat této skutečnosti zvýšenou pozornost i letos a případně požádat specializované firmy o odstranění sněhu,“ zdůraznil velitel městských strážníků.
Odpovědnost za úklid sněhu z chodníků sice převzala města, avšak ne každý majitel domu ví, že za škodu způsobenou pádem sněhu a ledu ze střechy domu, odpovídá právě vlastník nemovitosti. V současné době hrozí zvýšené nebezpečí úrazů a škod způsobených pádem zmrzlého sněhu ze střech a pozornost by této skutečnosti měli věnovat nejen majitelé domů, ale i chodci a řidiči vozidel zejména při výběru místa pro zaparkování.