Prachatický místostarosta Martin Malý ale včera pro Deník ujistil, že město své objekty kontroluje a v případě možného nebezpečí pádu sněhu ze střechy jej nechává odstranit. „Buď tyto práce dělají naše technické služby, nebo hasiči,“ vysvětlil. Hasiče ale město povolává v případě, že městská společnost nemá na odstranění sněhu ze střechy potřebnou techniku.
„Většina sněhových převisů se utrhla v noci. Naštěstí ale nemám hlášku o tom, že by byl někdo padající lavinou zraněn. Ani zatím nikdo neohlásil poničené vozidlo,“ zkonstatoval ředitel Městské policie v Prachaticích Ivo Novotný. Střechy začali hasiči v centru Prachatic čistit včera kolem poledne. Bylo potřeba zlikvidovat převisy v Solní ulici, hned potom následovalo odstranění sněhu z budovy městského úřadu.
Profesionální hasiči včera pár minut před osmou hodinou ráno odstraňovali převisy také ve vimperské Pivovarské ulici. „Rampouchy a sníh hrozily spadnutím ze střehy budovy vimperského gymnázia,“ doplnila k zásahu hasičů jejich tisková mluvčí Vendula Matějů s tím, že včera měli hasiči v jižních Čechách takových případů na tři desítky. Už úterý pak likvidovali rampouchy na střeše Dětského domova v Žíchovci.
Na případné škody, které vzniknou pádem sněhu ze střechy, je město Prachatice pojištěno. „V případě, že by sníh z objektu ve vlastnictví města takovou škodu způsobil, nebráníme se odškodnění. V předchozích letech jsme takové případy museli řešit,“ vzpomněl prachatický místostarosta Malý. Veškeré škody byly uhrazeny právě přes pojišťovny.