Z nejhoršího cestáři odklidili popadané stromy už v pátek. Projet se dá všude. Stále ale popadané kusy kmenů lemují některé silniční tahy z města, třeba na České Budějovice.

S úklidem začne Správa a údržba silnic Prachatice dnes a jak to dlouho potrvá, nedokáže Martin Grožaj odhadnout. „Začneme ještě dnes, ale jen na místech, která jsou naším majetkem. Troufám si tvrdit, že uklízet polámané stromy budeme nejméně dva týdny," myslí si. Upřesnil, že nejhorší je situace u Lhenic, Chrobol a také u silnice na České Budějovice. Podél silnic jsou pozemky také ve vlastnictví soukromníků. „Ti se musejí o úklid postarat sami," zdůraznil. Teprve pak přijde na řadu i úklid silnic. Na ten je čas do konce května.

Husté noční a ranní sněžení způsobilo na Prachaticku místa kalamitní stav. Těžký sníh lámal větvě i stromy. Následné výpadky proudu působily problémy v obchodech i na úřadech.Zdroj: Deník / Miroslav Fuchs

Až do konce týdne by mělo trvat odklízení následků kalamity z konce dubna v Prachaticích a okolí pracovníkům Technických služeb Prachatice. Potvrdil to jejich jednatel Rostislav Eichner. "V pátek to nebylo možné, prioritou bylo zajistit sjízdnost komunikací, které spadají pod naši správu. Polámaných, nalomených nebo ohnutých stromů jsou v Prachaticích a městských částech a osadách desítky. Postupně je budou naši lidé likvidovat. Máme ale jen omezený počet lidí, které na to můžeme vyčlenit, protože musíme zajistit svoz komunálního odpadu, bioodpadu a navíc k některým zásahům bude potřeba plošina," zdůraznil Rostislav Eichner.

Kromě vyloženě poškozených stromů bude muset příšlušný odbor Městského úřadu v Prachaticích také na základě předloženého soupisu rozhodnout, co se stromy, které těžký sníh ohnul do té míry, že mohou být nebezpečné.