Sníh přinesl komplikace na šumavské silnice. Trasu z Vimperka na Strážný pokryl sníh a silnici blokovaly kamiony. JednuKlády ucpaly průtok potoka v Kaplici. Hasiči je museli vytáhnout.Klády ucpaly průtok potoka v Kaplici. Hasiči je museli vytáhnout.Zdroj: HZS Jihočeského kraje chvíli šoféři stáli i tři čtvrtě hodiny za nákladním autem, jehož řidič při objíždění jiného náklaďáku zastavil provoz. Až po upozornění jiných šoférů pak zacouval zpátky do svého pruhu a nechal projet osobní auta. Z celé trasy ale šoféři hlásí, že je s opatrností průjezdná. Na Kvildě zase mohou klidně znovu spustit vleky. Teplota se drží kolem tří nad nulou a sněhu je minimálně na bobování dost.

Ilustrační foto.
V Plzeňském kraji platí povodňová bdělost, Úhlava dosáhla třetího stupně

V nižních polohách místo sněžení prší a stoupají hladiny řek. Řeky na několika místech jihu Čech dosáhly prvního povodňového stupně, týká se to Malše v Pořešíně, Roudném, Komářicích i Římově a Svineckého potoka v Trhových Svinech na Českobudějovicku, Blanice v Bavorově a Heřmani na Strakonicku a Zlatého potoka u Hracholusk na Prachaticku, kde voda zaplavila silnici. "Cesta přes Zlatý potok v úseku Hracholusky - Vitějovice je od šesti hodin ráno zavřená," upřesnil starosta Hracholusk Václav Vozábal.

Rušnou noc za sebou mají také jihočeští hasiči. Podle informací mluvčí Venduly Matějů zvýšená hladina Novodomského potoka smetla v Kaplici do vody několik klád. "Vylovili jsme je a uvolnili průtok," upřesnila. Spolu s jednotkami dobrovolných hasičů pak tým profíků čerpal vodu ve sklepích nebo z lagun v Bohdalovicích, Nových Homolích, v Jindřiši, ve Kbelnici nebo Brandlíně a monitorovali vodní toky v Dolním Bukovsku a Roudném. "Na žádost starostů jsme pak stavěli protipovodňové bariéry v Podeřišti a Bechyni a pročistili drenážní trubky v Liderovicích," upřesnila Vendula Matějů s tím, že si profíci váží pomoci od dobrovolných kolegů.

Zámeček na Prachaticku.
Jak znáte tvrze, hrady, zříceniny, zámky a zámečky? Určíte je podle fotografií?