X-Ray, opět jedna z mladších prachatických kapel. Dle slov jednoho ze zakládajících členů Václava Mikoláška, který se dostal do podvědomí fanoušků v kapely Fadžitulikistulán, kde hraje na bicí, se zrodil nápad založit kapelu jednoho večera u piva.


Václav se dohodl společně se svým kamarádem Ondrou Kochmou na tom, že by mohli zkusit dát dohromady nějakou kapelu. Ondrův bratr na baskytaru hrál, a proto bylo nástrojové obsazení jasné, Václav hrál na bicí a Ondra na basu.


Už týden po jejich vzájemné domluvě měla kapela první zkoušku, u Václava doma. Kluci hráli písničky svých oblíbených kapel, které by se daly shrnout pod hlavičku hard-rocku a sehrávali se. Zkušebny doma v bytě se netěší velké oblibě, a proto byla klukům poskytnuta garáž od Václavova otce.


Do této zkušebny také poprvé zavítal nynější zpěvák, ale i dřívější hráč na kytaru, Radim Ludačka. Po tomto příchodu nastal opět proces sehrávání a zdlouhavých zkoušek, ale podle kluků výsledek stál za to a mohli se s tím prezentovat. To bylo v roce 2010.


Hned na další zkoušku přišel druhý kytarista Matěj Schneider. Ten zbytek kapely nadchl a přijali ho prakticky na místě. Sehrání a složení nového repertoáru proběhlo docela rychle, zatím se však hráli jen převzaté písničky.


V této sestavě odehráli také svůj první koncert, a to na prachatických arkádách v rámci předprogramu festivalu Mezibrány. Ve stejném složení účinkovali až do konce léta roku 2010. Václav odjel na delší dobu pracovně do Itálie a kapela byla na nějakou dobu bez bubeníka. Náhradu si však našli v podobě Petra Holečka.


V tomto období se také změnila struktura kytarového obsazení. Radim se přesunul pouze k mikrofonu a jako druhý kytarista se do kapely přidal další, již známější muzikant, Adam Kroh.


V této sestavě odehrála kapela koncerty například v prachatickém Celtic baru nebo ve Zbytinách. Po půl roce se Václav po velkém očekávání vrátil domů, připojil se ke kapele a začalo se opět zkoušet. V průběhu posledních dvou let se kapela nesetkala s větším návalem koncertů a kluci si před lidmi zahráli maximálně dvakrát za dva měsíce.


Také opět nastaly problémy se zkušebnou. Z předešlé museli odejít a novou najít nemohli. Nakonec svitla naděje v podobě zkušebny kapely Fadžitulikistulán, ale tam příliš nezkoušeli.


V listopadu roku 2012 se proto dohodli, že si dají pauzu. Důvodem tomu byl i odjezd kytaristy Adama do Velké Británie.


Se začátkem letošního roku se kapela zase začíná pomalu rozjíždět. Stále ale chybí druhý kytarista a nový prostor na zkušení už je v jednání. Důležité i je i to, že kapela dává na papír svůj vlastní materiál. Jejich velkým přáním je nahrát svou první demo nahrávku. Prý se tak stane na podzim.


To, zda se na X-Ray usměje štěstí, zatím není jisté, ale snad se to povede a nová muzika bude stát za poslech.

JAKUB DVOŘÁK